Marta Mikołajska

Bydgoszcz. Tysiąc miejsc na kwarantannę i pomoc dla seniorów

Wczoraj prezydent Bruski zorganizował konferencję online w związku z bieżącymi działaniami podejmowanymi w związku z koronawirusem. Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy Wczoraj prezydent Bruski zorganizował konferencję online w związku z bieżącymi działaniami podejmowanymi w związku z koronawirusem.
Marta Mikołajska

Infolinia dla seniorów, którzy potrzebują pomocy przy zrobieniu zkupów i utylizacja odpadów - to niektóre tematy poruszone podczas wczorajszej konferencji UM Bydgoszczy.

- W związku z zagrożeniem spowodowanym koronawirusem, działamy na dwóch obszarach. Jeden dotyczy wytycznych, które na bieżąco otrzymujemy od wojewody i administracji rządowej, drugi realizujemy samodzielnie – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji dotyczącej bieżących działań związanych z zagrożeniem COVID-19 Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. Jak dodaje, do takich działań należy na przykład zorganizowanie dodatkowej pomocy dla seniorów.

Zakupy zrobi wolontariusz

W ramach pomocy systemowej, która jest realizowana przez cały rok, ponad 700 osób korzysta z usług opiekuńczych zleconych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dla tylu też mieszkańców, w ramach działań MOPS-u, przygotowywane są gorące posiłki. Jak mówi Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy, większość potrzebujących odbiera przygotowywane posiłki w punktach ich wydawania, część dostarczana jest do miejsca zamieszkania.

- Osoby samotne, z niepełnosprawnościami nadal mogą zgłaszać się do Rejonowych Ośrodków Pomocy Społecznej, by korzystać z tej formy wsparcia – podkreśla Iwona Waszkiewicz. Jak dodaje, niezależnie od tej formy pomocy, miasto postanowiło uruchomić infolinię dla seniorów, osób samotnych lub niepełnosprawnych, poprzez którą mogą oni zgłosić potrzebę dostarczenia zakupów czy leków.

Osoby samotne, z niepełnosprawnościami nadal mogą zgłaszać się do Rejonowych Ośrodków Pomocy Społecznej, by korzystać z tej formy wsparcia

- Mamy przygotowane dwa numery telefonu, pod które mogą dzwonić mieszkańcy, niemający w swoim otoczeniu bliskich sąsiadów, rodziny. Wolontariusze przyjdą na miejsce i wykonają usługę - mówi Iwona Waszkiewicz. - Apelujemy jednak, by korzystać z niej wtedy, kiedy rzeczywiście nie mamy do kogo się zwrócić. Mamy ograniczoną liczbę wolontariuszy, a zależy nam, by tę formę pomocy pozostawić dla mieszkańców, którzy naprawdę jej potrzebują.

Numer infolinii to: 668834007 lub 668834006 . Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godz. 8-20.

Kwarantanna obowiązkowa

Jak przypomina prezydent Bruski, każda z osób, która wraca z zagranicy, na mocy rozporządzenia ministra zdrowia jest obowiązana do tego, aby poddać się kwarantannie – domowej lub, w przypadku, kiedy nie chcemy wracać do domy, by nie narażać bliskich, za pośrednictwem sanepidu trafia do placówki przygotowanej przez miasto.

- Łącznie dysponujemy około 1000 miejsc. W zależności od tego, jakie będą potrzeby, będziemy uruchamiali kolejne – podkreśla prezydent. Jak dodaje, samorządy otrzymały też od wojewody dyspozycje, jak osoby objęte kwarantanną powinny postępować w przypadku odpadów. Zgodnie z wytycznymi, nie powinny one trafiać do zmieszanych odpadów komunalnych, ale do jednostek przygotowanych do odbioru odpadów medycznych, gdzie będą utylizowane.

Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.