Bydgoszcz jedną z najciekawszych lokalizacji dla biznesu

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Sławomir Bobbe

Bydgoszcz jedną z najciekawszych lokalizacji dla biznesu

Sławomir Bobbe

Bydgoszcz, jak pokazują najnowsze raporty, jest jedną z najlepszych lokalizacji dla sektora BSS (nowoczesnych usług dla biznesu) w naszym kraju. Ciągle jednak musimy gonić czołówkę. Co na to wpływa?

W raporcie "Rynek biurowy w Polsce – alternatywne lokalizacje dla najemców z sektora BSS" firma Cushman & Wakefield przeanalizowała Bydgoszcz m.in. pod kątem dostępności powierzchni biurowej, wysokości czynszów czy wskaźnika pustostanów. Wyniki są bardzie niż obiecujące.

- Dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych usług dla biznesu nie pozostał bez odzewu deweloperów powierzchni biurowych. W ostatnich latach lokalny rynek wzbogacił się o ponad 30 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w najwyższym standardzie, doskonale ulokowanej w centrum miasta, z dostępem do komunikacji publicznej i licznych udogodnień w postaci zaplecza gastronomicznego czy usługowego w bezpośrednim sąsiedztwie – mówi Edyta Wiwatowska, prezes zarządu Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Bydgoszcz w raporcie znalazła się obok takich miast jak Toruń, Radom, Opole, Elbląg, Bielsko-Biała czy Olsztyn, a więc ośrodków o dużo mniejszym potencjale niż nasze miasto. Tymczasem raport stwierdza, że zaledwie 10 proc. wszystkich zatrudnionych w sektorze usług wspólnych to osoby pracujące w firmach mających swoje siedziby poza dziewięcioma głównymi rynkami. Te 9 głównych rynków to oczywiście Warszawa, a także Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Łódź, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Lublin oraz Szczecin. Jak się wydaje, nasze miasto ma ambicje, by wyjść z grona miast o znaczeniu regionalnym i wejść do top 10 największych rynków biurowych w Polsce. Liczby wskazują, że to możliwe.

Obecnie w Bydgoszczy mamy 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych (z grona 12 miast regionalnych poddanych analizie tylko Rzeszów ma więcej). "Od zaraz" dostępnych jest około 6,6 tysiąca metrów, ale w budowie znajduje się obecnie 15,1 tysiąca metrów, a w planach są inwestycje w kolejnych 40 tysięcy metrów kwadratowych.

- W budowie są dwa kolejne budynki, które zostaną oddane do użytkowania najemców – Preludium o powierzchni 5500 m kw. oraz kolejny budynek w największym parku biznesowym w mieście - Biznes Park Kraszewskiego - o powierzchni 4500 m kw. Bez wątpienia wybór przez deweloperów lokalizacji na nowe budynki, które zlokalizowane są głównie w centrum miasta, jest zasługą ciągłego rozwoju infrastruktury, zaplecza kulturalnego oraz zapewnienia najlepszych warunków do życia z zachowaniem zasady work-life balance – mówi Katarzyna Ciszewska, junior negotiator w Cushman & Wakefield.

Obserwowany rozwój tych lokalizacji jest efektem między innymi dostępności wykwalifikowanych pracowników, relatywnie dużej puli studentów i absolwentów, niższych kosztów operacyjnych oraz poprawy infrastruktury transportowej pomiędzy analizowanymi rynkami a głównymi hubami komunikacyjnymi

W najbliższych latach będziemy mogli dalej obserwować wzrost branży usług wspólnych, która w opinii Cushman & Wakefield przyspieszy wraz z przejściem większości rozwiniętych gospodarek w fazę spowolnienia lub recesji spowodowanej wybuchem światowej pandemii. Polska jest liderem regionu w zakresie obsługi sektora usług wspólnych i powinna utrzymać swoją pozycję jako pożądana lokalizacja dla firm szukających oszczędności poprzez przeniesienie części swoich procesów do tańszych lokalizacji.

Największe miasta utrzymają swoją dominującą pozycję w tym sektorze, a lokalizacje alternatywne będą rozwijać się w zależności od stopnia spełnienia oczekiwań inwestorów co do powierzchni biurowej, dostępu do wykwalifikowanych pracowników i oferty wsparcia działań proinwestycyjnych przez władze poszczególnych miast.

Sławomir Bobbe

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.