Krzysztof Błażejewski

Bydgoskie kradzieże stulecia. Dwa skoki a la Rififi z różnych epok

Kamienica nr 22 przy ul. Długiej w Bydgoszczy - tu doszło w 1926 roku do „skoku stulecia” na sklep jubilerski Fot. Tomasz Czachorowski Kamienica nr 22 przy ul. Długiej w Bydgoszczy - tu doszło w 1926 roku do „skoku stulecia” na sklep jubilerski
Krzysztof Błażejewski

63 lata temu wszedł na ekrany francuski film „Rififi”, który obiegł cały świat. Tłumy widzów z wielkim zainteresowaniem oglądały finezyjną „robotę” włamywaczy, którzy dostali się do środka pilnie strzeżonego skarbca. To wówczas słowo „Rififi” stało się synonimem wielkiego „skoku z klasą”. Także w Bydgoszczy miały miejsce podobne przypadki...

W XX-wiecznej Bydgoszczy na miano „skoku stulecia” zasłużyły z pewnością dwa włamania, do których doszło w dwóch różnych epokach i w zupełnie odmienny sposób.

Do pierwszego doszło według starej warszawskiej metody „na parasol” - latem 1926 r. Był to skok na największy bydgoski sklep jubilerski Henryka Kaszubowskiego, mieszczący się przy ul. Długiej. Włamanie odkryto w poniedziałek rano, 9 sierpnia 1926 roku.

Przeczytaj dalszą część artykułu

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Interesuje się dziejami Pomorza i Kujaw, historią Bydgoszczy i Torunia. Pasjonuje się sportem, szczególnie żużlem, pociągają go dalekie podróże i poznawanie różnych regionów świata, przyrody i kultury.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.