Bydgoscy uczniowie mieli duży apetyt na wiedzę

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Małgorzata Pieczyńska

Bydgoscy uczniowie mieli duży apetyt na wiedzę

Małgorzata Pieczyńska

Tłumy maturzystów, ale też uczniów młodszych klas z całego regionu odwiedziły wczoraj nasze targi edukacyjne - Akademia Wiedzy vol. IV.

Już po raz czwarty „Express Bydgoski” i „Nowości Dziennik Toruński” zaprosili młodzież do zapoznania się z bogatą ofertą lokalnych uczelni, ale i tych spoza regionu. Tradycyjnie połączyliśmy to z interesującymi wykładami i to był strzał w dziesiątkę. Przez Centrum Kongresowe Opery Nova przewinęło się bowiem ponad 1000 młodych ludzi. Tym samym pobiliśmy kolejny rekord frekwencji.

Pasje a wybór studiów

- Właśnie wysłuchałam wykładu o tym, jak efektywnie planować naukę do egzaminu dojrzałości. Był fascynujący. Co ważne, prelegentka mówiła do nas prostym językiem - mówi Ola Kacprzak, uczennica III klasy Technikum Handlowego w Bydgoszczy. - Przy okazji dowiedziałam się, że przy wyborze kierunku studiów należy zwrócić uwagę na swoje pasje oraz to, czy lubię przebywać z ludźmi.

- A my jesteśmy zachwycone wykładem o prezentacji siebie w mediach społecznościowych - oznajmiły Marcelina Kocoń i Ania Piątkowska, maturzystki z I LO w Bydgoszczy. - Dzięki temu wiemy, że na Facebooku nie powinno się zamieszczać wpisów typu „Szlachta nie pracuje” i zdjęć z imprez towarzyskich, bo to może w przyszłości odstraszyć potencjalnych pracodawców. Chciałybyśmy zostać tu dłużej, ale musimy wracać do szkoły, bo mamy sprawdzian z matematyki - dodały dziewczęta.

Przy wyborze kierunku studiów należy zwrócić uwagę na swoje pasje oraz to, czy lubię przebywać z ludźmi. Ola Kacprzak, uczennica III klasy Technikum Handlowego w Bydgoszczy

Na III piętrze Centrum Kongresowego Opery Nova ogromny ścisk. Tu swoją ofertę prezentuje 16 uczelni z Polski. Wśród nich są nie tylko przedstawiciele szkół wyższych z regionu, ale też Akademii Morskiej w Gdyni, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie czy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.

- Bardzo dużo osób pyta nas, jak dostać się na Wydział Nawigacyjny - mówi Zuzanna Jałoszyńska, studentka III roku elektroautomatyki okrętowej Akademii Morskiej w Gdyni. - Padają też pytania o przedmioty, które najlepiej wybierać na rozszerzeniu na maturze, ale też o płace marynarzy. Przy okazji, przekonuję też dziewczęta, że nasza uczelnia nie jest tylko dla chłopaków, czego jestem przykładem.

Dron i drukarka 3D

Spory ruch panuje przy stoisku Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Tu z bliska można zobaczyć drona czy wydrukować np. zwierzaki przy pomocy drukarki 3D. Ani chwili wytchnienia nie mają też pracownicy Działu Promocji i Informacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy w kapeluszach z żarówkami przykuwają uwagę uczniów. - Hasło naszej kampanii rekrutacyjnej brzmi: „Oświeć się na UMK”, stąd tak oryginalne nakrycia głowy - tłumaczy Michalina Seklecka. - Wielu kandydatów nie ma jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących studiów. Ale u nas jest w czym wybierać, bo mamy ponad 100 kierunków. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Sylwia Malak, Agnieszka Laufenberg i Krystian Kisiel zachęcają do studiowania w Bydgoskiej Szkole Wyższej. - Od tego roku mamy w naszej uczelni jednolite studia magisterskie z fizjoterapii i wiele osób pyta właśnie o ten kierunek - mówi Krystian Kisiel. - Młodzież zainteresowana jest też naszymi nowościami, czyli marketingiem cyfrowym i pielęgniarstwem, co bardzo cieszy.

Przy stoisku Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy spotykam maturzystki Wiktorię Pawłowską z III LO i Helenę Gardzielewską z Liceum Katolickiego. - Zapoznałyśmy się z ofertą wszystkich wystawców - mówi Wiktoria, która jeszcze nie zdecydowała, czy chce studiować psychologię, czy matematykę. - Mam pełną torbę ulotek i folderów - śmieje się. - A ja na pewno wybiorę psychologię. Pod uwagę biorę UKW, UMK w Toruniu i Uniwersytet Gdański. Dobrze, że tu przyszłyśmy, bo można było porozmawiać z przedstawicielami wielu uczelni i uzyskać sporo cennych informacji.

Z udziału w targach zadowolone były też uczennice XIII LO w Toruniu Ola Talarek i Klaudia Jabłońska. - Przyjechałyśmy z klasą. Nasza wychowawczyni nas namówiła i nie żałujemy. Szczególnie spodobał nam się wykład dotyczący wyboru ścieżki zawodowej zgodnie z zainteresowaniami. Byłyśmy tu pierwszy raz i na pewno polecimy te targi innym.

- Chciałbym zostać zawodowym żołnierzem - mówi Paweł, uczeń z Grudziądza. - Dlatego najwięcej czasu spędziłem przy stoisku Wojskowej Akademii Technicznej. Fajnie było.

Małgorzata Pieczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.