Budżet obywatelski Gorzowa. A Ty na co byś wydał 2 miliony? Rozmowa z Anną Zaleską
Gorzowscy urzędnicy mają już projekt regulaminu budżetu obywatelskiego. Jakie będą nowości, a co zostanie po staremu - mówi Anna Zaleska.
Za kilka dni radni mają przyjąć regulamin budżetu obywatelskiego. Zakłada on, że na to, co zgłoszą mieszkańcy będzie szedł 1 proc. budżetu. Czyli ile?
Ten 1 proc. dotyczy wykonanych dochodów własnych budżetu miasta. W przyszłym roku będzie to 2,7 mln zł.
To więcej niż w tym roku.
Tak. Będzie więcej niż ostatnio. To wzrost o 700 tys. zł.
Jakie jeszcze będą zmiany?
Mieszkańcy będą mogli zgłaszać tzw. zadania twarde oraz miękkie. Twarde to np. inwestycje czy remonty, a miękkie to projekty nieinwestycyjne, czyli wydarzenia o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym czy sportowym. O wprowadzeniu tego zapisu mieszkańcy mówili od dawna i chcieli go też podczas konsultacji społecznych.
Czyli będę mógł z przyjaciółmi zgłosić chęć zrobienia koncertu plenerowego w mojej dzielnicy?
Tak, ale trzeba pamiętać, że koszt tego pomysłu nie będzie mógł przekroczyć kwoty przeznaczonej na poszczególne zadanie. Trzeba będzie też zachęcić mieszkańców, by ten projekt poparli.
Sam pomysł na podział budżetu na trzy kategorie: ogólnomiejską, rejonową i oświatową też jest czymś nowym...
Było wiele głosów dotyczących udziału w budżecie obywatelskim placówek oświatowych. Z jednej strony mieszkańcy mówili, że należy je wykluczyć, z drugiej - że powinny one uczestniczyć. Wprowadziliśmy więc kategorię oświatową. Będzie na nią szło 20 proc. całej kwoty budżetu obywatelskiego. A o tym, na co pójdą pieniądze w tej kategorii decydować będą mieszkańcy, w tym przedstawiciele środowiska oświatowego, podczas spotkań dyskusyjnych. Szkoły czy przedszkola będą miały swoją pulę pieniędzy, ale to, co zostanie zrobione na ich terenie, będzie musiało być dostępne dla wszystkich mieszkańców. Nowością też jest kategoria ogólnomiejska. Już podczas tegorocznej edycji pojawiły się fajne pomysły, które były lokalizowane w kilku punktach miasta i nie odnosiły się tylko do jednego rejonu.
Skoro już mowa o spotkaniach - planujecie, żeby odbywały się także w każdym z ośmiu rejonów, czyli:_Zawarcie, Zakanale, Śródmieście/Centrum, os. Piaski, os. Staszica, Wieprzyce/os. Słoneczne, Manhattan, Górczyn...
Chcemy, aby mieszkańcy podczas tych spotkań zgłaszali swoje pomysły, a w trakcie mogli sobie wyrobić zdanie na temat potrzeb i rozwoju rejonu. Chcemy, żeby przekonywali się nawzajem do tego, co powinno zostać zrobione w rejonie. W trakcie debat po-wstaną listy priorytetowych zadań do realizacji. Ci, którzy nie przyjdą na spotkanie, będą mogli zgłaszać pomysły w dotychczasowej formie, czyli pisemnie. Spotkania odbywać się będą w centralnych punktach każdego rejonu - spółdzielniach, szkołach itp.
A co zostaje w regulaminie?
W dalszym ciągu w głosowaniu będą mogli brać udział już 13-latkowie.
Jaki będzie „kalendarz” najbliższego budżetu obywatelskiego?
Już w styczniu 2016 r. będzie akcja promocyjno - informacyjna dotycząca nowego regulaminu. W lutym i w marcu będzie można zgłaszać zadania do realizacji. Wtedy też odbędą się spotkania w rejonach. W marcu będzie też tydzień na uzupełnienie wniosków. Po tym nastąpi ich weryfikacja. Pod koniec maja powinna być przygotowana lista zweryfikowanych wniosków . Liczymy, że w czerwcu będzie głosowanie. Czas na realizację będzie do końca następnego roku.