Bronisław Piłsudski ma swój pierwszy posąg w Polsce. Brat Józefa Piłsudskiego został uhonorowany w Żorach

Czytaj dalej
Fot. Szymon Kamczyk / Dziennik Zachodni
Szymon Kamczyk

Bronisław Piłsudski ma swój pierwszy posąg w Polsce. Brat Józefa Piłsudskiego został uhonorowany w Żorach

Szymon Kamczyk

Bronisław Piłsudski to postać mało znana w Polsce, jednak niezwykle zasłużona dla Japonii, a także dla Zakopanego. To starszy brat marszałka Józefa Piłsudskiego. Wczoraj pierwszy w kraju pomnik Bronisława został odsłonięty w Żorach.

Bronisław Piłsudski, starszy z braci Piłsudskich, był samozwańczym etnografem, który przysłużył się do badania kultury Japonii, a później także kultury górali z Podhala.

- Bronisław to działacz niepodległościowy, skazany na wieloletnią katorgę na Sachalinie. Wyjechał tam i zaczął prowadzić badania wśród ludności tubylczej, m.in. wśród Ajnów. Z tego zasłynął i wszedł do historii nauki światowej. Mimo, że minęło 100 lat od jego śmierci, jego dzieła są nadal publikowane przez renomowane wydawnictwa. To świadczy o jego dokonaniach - mówi dr Lucjan Buchalik, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach.

Dlaczego pomnik badacza stanął właśnie w tym miejscu na Śląsku?

- Mamy wystawę stałą „Polskie poznawanie świata”. Jej ideą jest pokazanie polskich naukowców, którzy wpisali się na stałe w naukę światową. Drugą ideą jest to, aby bohaterowie tej wystawy wyszli do ludzi. W ten sposób pierwszy wyszedł Wacław Sieroszewski, którego posąg odsłoniliśmy dwa lata temu, druga wyszła pani Stefanie Zweig. Znamienne jest to, że Wacław Sieroszewski i Bronisław Piłsudski razem pracowali ze sobą właśnie na Hokkaido, a teraz ich pomniki stoją obok siebie przed naszym muzeum - dodaje dyrektor żorskiego muzeum.

Podczas wydarzenia w Żorach obecni byli m.in Danuta Onyszkiewicz - prawnuczka Józefa Piłsudskiego i delegacja z Japonii.

Posąg został wykonany z brązu, odlany w Rybniku. Jego koszt to 109 tys. złotych.

Bronisław Piłsudski ma swój pierwszy posąg w Polsce. Brat Józefa Piłsudskiego został uhonorowany w Żorach
Szymon Kamczyk / Dziennik Zachodni

Trzeci pomnik na świecie

Żorski posąg Piłsudskiego jest pierwszy w Polsce, a trzeci na świecie. - Pierwszy stoi na Sachalinie. Pomnik ten powstał w momencie, kiedy w Związku Radzieckim obalano pomniki największych idoli komunistycznych - mówi prof. Alfred Majewicz, etnograf. Drugi pomnik, m.in. staraniem prof. Majewicza stanął na wyspie Hokkaido. Tam B.Piłsudski cieszy się ogromnym szacunkiem.

Szymon Kamczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.