Brak publikacji wyroku trybunału bez śledztwa
Warszawska prokuratura okręgowa poinformowała w środę, że nie będzie prowadzić śledztwa w sprawie nieopublikowania wyroku TK z 9 marca.
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga oznajmiła w oficjalnym komunikacie, że „w toku prowadzonego postępowania sprawdzającego nie stwierdzono w poczynaniach Prezesa Rady Ministrów, Ministra-Członka Rady Ministrów oraz Prezesa i pracowników Rządowego Centrum Legislacji znamion niedopełnienia obowiązków”.
Prokurator okręgowy Paweł Błachowski zaznaczył, że nie doszło do „narażenia na niebezpieczeństwo dobra społecznego lub interesu jednostki, zwłaszcza o charakterze umyślnym”, co jest warunkiem zaistnienia przestępstwa z tego przepisu.
Stwierdził ponadto, że prokuratura nie jest organem uprawnionym do rozstrzygania sporów o charakterze konstytucyjnym.
W związku niepodjęciem działań przez prokuraturę Platforma Obywatelska zapowiedziała złożenie wniosku o zwołanie posiedzenia Komisji Sprawiedliwości w tej sprawie. - PO protestuje przeciwko ręcznemu sterowaniu prokuraturą - mówił poseł PO Krzysztof Brejza.
Zwrócił się z apelem do prokuratorów, „żeby działali zgodnie z prawem, żeby prokuratura nie stawiała się w opozycji do pozostałych organów ochrony prawa”. Przypomniał, że już trzeci prokurator zajmuje się sprawą publikacji marcowego wyroku. - Pierwszy sprawę chciał podjąć, drugi ze sprawy zrezygnował, a okazuje się, że trzeci prokurator sprawie, mówiąc brzydko, łeb ukręca w interesie PiS - stwierdził poseł.
- My jako KOD złożymy do sądu zażalenie na decyzję prokuratury o niewszczęciu śledztwa w sprawie nieopublikowania wyroku TK. Myślę, że sąd uchyli decyzję prokuratury - powiedział z kolei Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) były wiceminister edukacji i prawnik Roman Giertych podczas demonstracji przed gmachem warszawskiej prokuratury.
W obronie TK wystąpił także Naczelny Sąd Administracyjny. „Wynikająca z wyroków TK utrata domniemania konstytucyjności aktu prawnego powodowała pominięcie zakwestionowanego przepisu w wyrokach sądów administracyjnych” - czytamy w uchwale NSA, który podkreśla, że orzeczenia TK podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu.
Autor: Leszek Rudziński