Katarzyna Kojzar

Bolesny problem z zębami

Zęby mogą boleć, kiedy jemy coś zimnego lub gorącego . Dlatego należy unikać lodów i ciepłych napojów Fot. 123rf Zęby mogą boleć, kiedy jemy coś zimnego lub gorącego . Dlatego należy unikać lodów i ciepłych napojów
Katarzyna Kojzar

Dziś w naszym słowniku litera „n” - czyli nadwrażliwość zębów. Ten problem dotyka jednej czwartej populacji. Może być bardzo uciążliwy lub jedynie tymczasowy

Z pozoru błaha dolegliwość może czasem poważnie uprzykrzyć życie. Tak jest z nadwrażliwością zębów. W ciągu życia niemal każdy może przeżyć jej epizod. Są jednak tacy, u których utrzymuje się ona wyjątkowo długo.

Jedna czwarta populacji czuje ból

Słodycze dla poprawienia nastroju, gorąca kawa w chłodny, szary poranek, lody na orzeźwienie w gorący dzień. To tylko niektóre z punktów jadłospisu zupełnie niedostępnych dla osób z nadwrażliwością zębów. Według badaczy cierpi na nią jedna czwarta populacji. Może występować w każdym wieku, ale szczyt zachorowań przypada na okres między 30. a 39. rokiem życia. Większość pacjentów nią dotkniętych jest w wieku pomiędzy 20. a 50. rokiem życia.

Najczęściej zdarza się, że boli, kiedy czujemy zimno. To mniej groźne. Wtedy dolegliwości szybko ustępują. Niestety, nie zawsze jest tak łatwo. Osoby gorzej znoszące kontakt zębów z ciepłymi napojami nie mogą uporać się z tym problemem czasem nawet przez całe życie.

Czytaj więcej i dowiedz się:

  • jak można zapobiegać i leczyć nadwrażliwość zębów?
  • jak można ją rozpoznać?
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Kojzar

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.