Bój o majątek w Pełkiniach Czartoryscy wygrali. A co z pałacem w Sieniawie?

Czytaj dalej
Fot. Korona b / Wikipedia
Andrzej Plęs

Bój o majątek w Pełkiniach Czartoryscy wygrali. A co z pałacem w Sieniawie?

Andrzej Plęs

Pałac w Sieniawie nie będzie własnością rodziny Czartoryskich - zapewniają jednym głosem ministerstwa kultury i rolnictwa. Z oświadczenia Fundacji XX Czartoryskich wynika, że to nie takie oczywiste.

Dama z gronostajem, rękopisy, dzieła sztuki, nieruchomości - bezcenną kolekcję Fundacji XX Czartoryskich Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kupiło w grudniu ub.r. za 100 mln euro. Zbędnie wydane pieniądze - twierdzili jedni, bo przecież kolekcja i tak nie mogła zostać sprzedana i na zawsze opuścić terenu Polski, o czym jasno mówił statut fundacji powołanej przez rodzinę Czartoryskich w 1991 r. Niektórzy twierdzili, że fundację powołali po to, by łatwiej odzyskać swoje przedwojenne dobra, znacjonalizowane w 1944 r. Inni zapewniali, że za grosze naród polski stał się właścicielem dzieł bezcennych. A potem był jeszcze skandal z transferem owych 100 mln euro na konto nowo powołanej przez Czartoryskich fundacji w Lichtensteinie. Fundacja XX Czartoryskich w Polsce została bez kolekcji, bez nieruchomości, bez pieniędzy. Złożyła w sądzie wniosek o rozwiązanie z powodu braku majątku. Najbogatsza instytucja kultury w Polsce z dnia na dzień została z niczym. Adam Karol książę Czartoryski został ze 100 mln euro w kieszeni.

Interesy z błękitnokrwistymi

To nie był pierwszy deal magnackiego rodu z władzami polskimi w ostatnich latach, bo Czartoryscy już od 1991 roku rozpoczęli starania o zwrot swoich przedwojennych włości. Kiedy przy werblach i fanfarach, a czasem krzykach protestu, państwo kupowało od Czartoryskich kolekcję, w tym samym czasie za 20 mln zł kupowało też od nich odzyskany od Skarbu Państwa zamek w wielkopolskim Gołuchowie. Nie wiadomo dlaczego, bo od ponad pół wieku zamek był własnością poznańskiego muzeum. Barokowy pałac w Konarzewie (Wielkopolska) Czartoryscy również odzyskali, po czym sprzedali go prywatnemu inwestorowi. Na Podkarpaciu przedmiotem zainteresowania rodu stały się ich przedwojenne majątki w Pełkiniach i Sieniawie, choć każdy z nich przed wojną należał do innej linii rodu. Kompleks pałacowy w Pełnikach odzyskali, Sieniawę nie. Przynajmniej na razie.

W dalszej części przeczytasz:

 • jak do tego doszło, że Czartoryscy odzyskali kompleks majątkowy w Pełkiniach
 • o umowie Czartoryskich z polskimi ministerstwem w sprawie pałacu w Sieniawie
 • czy konflikt w rodzinie Czartoryskich może mieć wpływ na losy palacu w Sieniawie
Pozostało jeszcze 80% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.