Marcin Bereszczynski

Bogate samorządy muszą podzielić się częścią dochodów z biedniejszymi

Gmina Kleszczów ma największe wpływy z podatków m.in. z racji znajdującej się tam odkrywki bełchatowskiej kopalni Fot. archiwum Dziennika Łódzkiego Gmina Kleszczów ma największe wpływy z podatków m.in. z racji znajdującej się tam odkrywki bełchatowskiej kopalni
Marcin Bereszczynski

Ministerstwo Finansów przedstawiło wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca każdego samorządu. Z jednej strony jest to obiektywny ranking zamożności gmin, powiatów i województw, a z drugiej podstawa do naliczenia janosikowego, czyli przekazania części dochodów bogatych samorządów dla tych biedniejszych.

Samorządy płacą janosikowe od 2003 roku, pomimo licznych oporów ze strony bogatych jednostek samorządowych, które nie chcą dzielić się z biednymi. O tym, kto i ile musi wpłacić do budżetu państwa i komu przypadną te pieniądze, decydują wskaźniki Ministerstwa Finansów. W ostatnim czasie ministerstwo opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin, powiatów i województw. Podstawą były dane o dochodach podatkowych za 2017 roku według stanu na 30 czerwca 2018 r. Wskaźniki są bazą do obliczenia rocznych kwot „części wyrównawczej subwencji ogólnej i wpłat na 2019 rok”, czyli podatku janosikowego.

Z wyliczeń ministerstwa wynika, że w 2019 roku wskaźnik dla gmin w kraju, czyli średnia wyniesie 1.790,33 zł. Kto ma największe dochody z podatków w przeliczeniu na mieszkańca, ten zapłaci duże janosikowe. Wskaźnik powiatowy to 253,91 zł, a wskaźnik wojewódzki 178,32 zł.

Wśród gmin od lat największe dochody z podatków w przeliczeniu na mieszkańca ma Kleszczów (31.910,49 zł). W poprzednim roku wskaźnik był jeszcze wyższy - 34.825,79 zł. Na drugim miejscu też jest gmina w regionu łódzkiego - Rząśnia (8.474,42 zł). Na podium znalazła się jeszcze gmina Kobierzyce na Dolnym Śląsku (6.427,88 zł). Najbiedniejszą gminą jest Potok Górny w woj. lubelskim (406,76 zł).

Wśród najbogatszych gmin w regionie łódzkim są jeszcze Szczerców (5.180,76 zł), Sulmierzyce (4.539,01 zł), Stryków (3.763,49 zł), Rzgów (3.584,69 zł) i Nowosolna (3.290,98 zł). Na drugim biegunie znajdują się gminy Goszczanów (628,82 zł), Żytno (725,91 zł), Ręczno (730,60 zł), Aleksandrów (733,14) i Będków (741,99 zł).

Pozostało jeszcze 45% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marcin Bereszczynski

Jestem dziennikarzem "Dziennika Łódzkiego".
Zajmuję się samorządem, spółkami komunalnymi, komunikacją miejską, drogami, koleją, autostradami, rynkiem nieruchomości i inwestycjami.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.