Bliskość? Bez tego nie ma udanego związku. Ze sobą też
Rozmowa z prof. Jadwigą Jośko-Ochojską, neurofizjologiem i jej mężem Andrzejem Ochojskim, filologiem polskim o ich książce, która może odmienić niejedno życie.
Jak to się stało, że małżeństwo - ona lekarz, on filolog polski zdecydowali się razem napisać książkę o stresie lęku i traumie?
Nie ma w tym nic zaskakującego, bowiem zarówno lekarz jak i miłośnik literatury to humaniści. Przykładem połączenia obu profesji może być Tadeusz Boy Żeleński - z wykształcenia lekarz, a przy tym wybitny krytyk literacki, pisarz, eseista i poeta. Medycyna zawsze bliska była sztuce, zaś sztuka to emocje twórcy wpisane w dzieło i emocje odbiorcy na nie reagującego. Zaobserwowane już w XIX w. współzależności między tymi emocjami dały początek definicji empatii i zainspirowały filozofów. Fascynujące dziś jest to, że doświadczalne badania medyczne wyjaśniają wiele z ludzkiej sfery przeżyć. Trudno przy tym nie zauważyć, że przyszłością medycyny i całej nauki jest, obok specjalistycznych badań, konieczność interdyscyplinarnego spojrzenia na podstawowe problemy człowieka. Jeśli więc przy kawie spotykają się lekarz i filolog, to ich wiedza i doświadczenie, choć różne, zaczynają się wzajemnie przenikać. Dopowiadamy sobie wzajemnie myśli, każde z nas ze swojego punktu widzenia i nagle dyskutowane problemy nabierają nowego wymiaru, stają się „przestrzenne”. Z takich rozmów powstała nasza książka.
Czy państwo także doświadczyliście tego, o czym piszecie na własnej skórze? Nie ma przecież małżeństwa, które nie przeszłoby kryzysu. Jak sobie z nim poradziliście?
Nie powołujemy się w książce na swoje osobiste doświadczenia. Nauka powinna być obiektywna. Owszem posługujemy się przykładami rzeczywistych zdarzeń, ale tylko dotyczących pacjentów. Są też inne zdarzenia i fakty, lecz tylko te, które zostały naukowo zweryfikowane. Nasza książka nie jest poradnikiem, w którym autor na bazie swoich doświadczeń poucza innych. To, o czym piszemy, starając się używać powszechnie zrozumiałego języka, oparte jest o gruntowną, najnowszą wiedzę naukową. Wystarczy wspomnieć, że spis kilkuset publikacji naukowych, na których się opieramy zajmuje w książce aż 30 stron. Chodzi nam o to, by wyjaśniając naukowo to, co dzieje się z człowiekiem, pomóc czytelnikom zrozumieć siebie, swoją sytuację, a w końcu podjąć odpowiednie działanie. Nie oferujemy spisu recept na całe życie. Zapraszamy do zdobywania wiedzy, poznawania siebie i świata, wierząc, że odpowiednie dla siebie wnioski czytelnik sformułuje sam.
Czytaj więcej w dalszej części rozmowy.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień