Bł. bp Jozafat Kocyłowski nie będzie patronem ulicy w Przemyślu. Radni zdecydowali o powrocie do historycznej nazwy, bpa Jana Śnigurskiego

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Bł. bp Jozafat Kocyłowski nie będzie patronem ulicy w Przemyślu. Radni zdecydowali o powrocie do historycznej nazwy, bpa Jana Śnigurskiego

Norbert Ziętal

Przemyscy radni miejscy zdecydowali w czwartek o zmianie nazwy ul. bł. bpa Jozafata Kocyłowskiego na bpa Jana Śnigurskiego. W czasie sesji Rady Miejskiej radny Mirosław Majkowski stwierdził, że złoży do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zawiadomienie dotyczące „nacisków dyplomatów obcego państwa” w sprawie wstrzymania zmiany nazwy tej ulicy.

W czerwcu 2013 r. ówczesna Rada Miejska zdecydowała o zmianie nazwy części ulicy bpa Jana Śnigurskiego na bł. bpa Jozafata Kocyłowskiego. Decyzja ta spotkała się z protestami części środowisk przemyskich, zebrano podpisy pod projektem powrotu do zmiany nazwy, jednak ówczesna rada nie zajęła się tą sprawą.

Kilkanaście dni temu kilkoro radnych podpisało się pod projektem zmiany patrona ulicy greckokatolickiego bł. bpa Kocyłowskiego na greckokatolickiego bł. bpa Grzegorza Chomyszyna. Podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji gospodarki miejskiej, radny Paweł Zastrowski (Koalicja Obywatelska) zaproponował, aby bpa Chomyszyna zastąpić biskupem Śnigurskim. Miał to być powrót do pierwotnej nazwy ulicy, nadanej jeszcze w 1882 r.

Pozostało jeszcze 46% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.