Bircza trzy razy broniła się przed UPA. Teraz broni swych obrońców
W Birczy, która bohatersko odparła trzy ataki Ukraińskiej Powstańczej Armii, od wielu lat nikt nie bawi się w dyplomację i owijanie w bawełnę historii. Na pomniku w centralnym miejscu od prawie 70 lat jest informacja, że napadów dokonały „faszystowskie bandy UPA”.
Ładny prezent nam sprawili z okazji Święta Niepodległości - zagaduje starszy mężczyzna, który przysiadł na chwilę w Rynku w Birczy, na ławeczce obok pomnika upamiętniającego obronę tej miejscowości przed atakami UPA.
Bircza to miejscowość w dzisiejszym powiecie przemyskim.
- Czy to było celowe upokorzenie Birczy? Najpierw nazwa naszej miejscowości na tablicy była umieszczona, a potem potajemnie podmienili tablicę na inną, już bez Birczy. Co oni myśleli, że nikt się nie dowie? - mężczyzna ma wyraźny żal. Do kogo? Uważa, że całe zamieszanie odpowiedzialny jest minister obrony narodowej.
Kilka dni przed Świętem Niepodległości na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie zawisły tablice z nazwami 20 miejscowości, które broniły się przed atakami UPA. Wśród nich była wymieniona Bircza, z datami „1945 - 1946”, która w tych latach odparła trzy ataki UPA. Dzień przed świętem tablica została podmieniona. Na nowej nie ma już Birczy.
W dalszej części artykułu przeczytasz:
- jak Bircza broniła się trzy razy przed UPA
- kto walczył po polskiej stronie
- kto to był "Burłaka", którego do dziś pamiętają mieszkańcy
- kto protestuje w sprawie podmiany tablic
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień