Bircza trzy razy broniła się przed UPA. Teraz broni swych obrońców

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Bircza trzy razy broniła się przed UPA. Teraz broni swych obrońców

Norbert Ziętal

W Birczy, która bohatersko odparła trzy ataki Ukraińskiej Powstańczej Armii, od wielu lat nikt nie bawi się w dyplomację i owijanie w bawełnę historii. Na pomniku w centralnym miejscu od prawie 70 lat jest informacja, że napadów dokonały „faszystowskie bandy UPA”.

Ładny prezent nam sprawili z okazji Święta Niepodległości - zagaduje starszy mężczyzna, który przysiadł na chwilę w Rynku w Birczy, na ławeczce obok pomnika upamiętniającego obronę tej miejscowości przed atakami UPA.

Bircza to miejscowość w dzisiejszym powiecie przemyskim.

- Czy to było celowe upokorzenie Birczy? Najpierw nazwa naszej miejscowości na tablicy była umieszczona, a potem potajemnie podmienili tablicę na inną, już bez Birczy. Co oni myśleli, że nikt się nie dowie? - mężczyzna ma wyraźny żal. Do kogo? Uważa, że całe zamieszanie odpowiedzialny jest minister obrony narodowej.

Kilka dni przed Świętem Niepodległości na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie zawisły tablice z nazwami 20 miejscowości, które broniły się przed atakami UPA. Wśród nich była wymieniona Bircza, z datami „1945 - 1946”, która w tych latach odparła trzy ataki UPA. Dzień przed świętem tablica została podmieniona. Na nowej nie ma już Birczy.

W dalszej części artykułu przeczytasz:

 • jak Bircza broniła się trzy razy przed UPA
 • kto walczył po polskiej stronie
 • kto to był "Burłaka", którego do dziś pamiętają mieszkańcy
 • kto protestuje w sprawie podmiany tablic

 

Pozostało jeszcze 87% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.