Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję wojewody śląskiego, jak również podtrzymujący ją wyrok Wojewódzkiego Sądu w Gliwicach w sprawie nazwania ronda w Bielsku-Białej imieniem Ryszarda Dziopaka, twórcy i dyrektora Fabryki Samochodów Małolitrażowych.
Uchylając decyzję wojewody NSA przychylił się do wniosku miasta Bielska-Białej w sprawie nazwania ronda u zbiegu ulic Komorowickiej, Bestwińskiej, Barkowskiej i Ignacego Daszyńskiego imieniem Ryszarda Dziopaka. Twórca i pierwszy dyrektor Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej zostanie upamiętniony.
Miasto Bielsko-Biała jako pierwsze w kraju mierzyło się z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Nazwanie ronda imieniem Ryszarda Dziopaka zaproponował były senator Rafał Muchacki. Uchwałę w tej sprawie przyjęła bielska rada w styczniu 2017 r.
Ale w kwietniu 2017 r. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek uchylił ją, uznając za sprzeczną z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. O SPRAWIE PISALIŚMY W STYCZNIU: LINK
W dalszej części:
- Czym kierował się wojewoda
- Kto bonił Dziopaka
- Dlaczego nie można uznać go za symbol represyjnego systemu władzy
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień