Bielska „Przemysłówka” ma już 70 lat! Ma za sobą mnóstwo inwestycji w całym regionie i wiele planów na przyszłość. Warto poznać ją bliżej...
Szereg inwestycji w całym regionie, solidna marka ceniona w kraju i za granicą - tak w skrócie można określić Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. Firma także obchodzi urodziny, wkracza w 70. rok działalności. Ma mnóstwo planów na przyszłość, bo choć to firma z tradycją, to z powodzeniem działa w nowych realiach rynkowych. Ma na swoim koncie mnóstwo efektywnych realizacji z zakresu budownictwa przemysłowego, ogólnego, mieszkaniowego, ekologicznego czy inżynierskiego.
Przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność 1 marca 1950 r., wtedy nazywało się Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego nr 19 w Bielsku-Białej. Już wówczas zatrudniało świetną kadrę inżynierską i doświadczonych pracowników. Firma kilka razy zmieniała nazwę, by w 1958 r. przyjąć obecną - Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego. Przedsiębiorstwo prowadziło wtedy inwestycje na trenie powiatu bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, rybnickiego, żywieckiego, oświęcimskiego i wadowi-ckiego.
W pierwszych latach działalności przedsiębiorstwo wybudowało od podstaw, a także rozbudowało i zmodernizowało na Podbeskidziu wiele zakładów pracy o podstawowym znaczeniu dla ówczesnej gospodarki. Efektem tych działań było stworzenie kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy, rozbudowa bazy handlowo-usługowej, kulturalno-oświatowej, poprawa warunków mieszkaniowych, komunikacji i ochrony środowiska. W ciągu pierwszych 20 lat działalności BPBP przekazało do użytku w naszym regionie 1249 obiektów przemysłowych, specjalnych i ogólnego przeznaczenia, w tym wiele fabryk. Wśród tych obiektów były np. wyciągi turystyczne na Szyndzielnię, Skrzyczne i Czantorię.
W 1994 roku przekształcono BPBP z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną Skarbu Państwa.
Trochę młodsi niż gazeta
- Nasze przedsiębiorstwo wkracza w 70. rok działalności, jest tylko o pięć lat młodsze od „Dziennika Zachodniego”. Czytam gazetę od wielu lat, kiedyś wydania papierowe, a dzisiaj głównie internetowe. Wypada więc tylko nam obu życzyć dalszych sukcesów - uśmiecha się Ewelina Walkowicz, prezes zarządu Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego SA w Bielsku-Białej. - Dzisiaj BPBP realizuje kompleksowo zadania inwestycyjne w generalnym wykonawstwie oraz prowadzi działalność w zakresie produkcji konstrukcji stalowych, a także w usługach transportowych i sprzętowych. Świadczy także usługi badań diagnostycznych pojazdów. Firma oferuje pełny zakres usług budowlanych, począwszy od projektu aż po realizację pod klucz. Dotyczy to wszelkich zadań z zakresu budownictwa przemysłowego, ogólnego, mieszkaniowego oraz infrastruktury technicznej - wylicza.
Co ciekawe, firma z powodzeniem realizuje też inwestycje na terenie Republiki Czeskiej, ma nawet tam swój oddział. - Warto podkreślić, że ugruntowana pozycja na rynku nie tylko polskim, ale również od ćwierćwiecza na rynku czeskim jest bardzo ważnym strategicznym punktem funkcjonowania naszej firmy - podkreśla prezes Ewelina Walkowicz. - Zaufanie klientów udało się nam zdobyć dzięki niezmiennym zasadom, którym jesteśmy wierni. Świadcząc usługi dbamy o to, by były one najwyższej jakości. Cechuje nas rzetelność, terminowość, optymalna cena usług, a do produkcji wdrażamy najnowocześniejsze materiały i technologie. Dbamy o środowisko naturalne, a także o naszych pracowników zapewniając im bezpieczeństwo socjalne. To wszystko powoduje, że nasi kontrahenci wracają do nas z nowymi projektami.
Inwestycje są naszą wizytówką
Warto wiedzieć, ze w ostatnich pięciu latach BPBP S.A, zrealizowało szereg ważnych dla regionu inwestycji. Były to zadania z zakresu budownictwa przemysłowego, mieszkaniowego, ekologicznego i użyteczności publicznej. W tej ostatniej kategorii największym osiągnięciem jest generalne wykonawstwo Stadionu Miejskiego w Bielsku-Białej. Ta sportowa wizytówka Bielska-Białej w 2019 roku znalazła się w prestiżowym gronie aren na których rozegrano piłkarskie Mistrzostwa Świata U-20 (do lat 20).
W ramach budownictwa przemysłowego spółka dokonała rozbudowy zakładu produkcyjnego Mokate w Żorach o budynek produkcyjno-magazynowy z zapleczem socjalnym i częścią laboratoryjną o powierzchni blisko 9 tysięcy metrów kwadratowych oraz szereg innych inwestycji - m.in. dla firm: Volkswagen, Tauron Wytwarzanie S.A., Eaton Automotive Systems, Synthos S.A.
W zakresie budownictwa mieszkaniowego BPBP S.A. obecnie realizuje ciekawy projekt generalnego wykonawstwa osiedla domów wielorodzinnych „Park Bażantów” w katowickiej dzielnicy Piotrowice.
Co ciekawe, jedną z gałęzi aktywności bielskiej „Przemysłówki” jest również budownictwo ekologiczne. Spółka posiada doświadczenie w budowaniu sieci kanalizacji sanitarnej, czy też oczyszczalni ścieków i m.in. oddała do użytku dużą inwestycję- Zakład Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej. Dużym pozytywnym echem odbiła się w kraju także budowa nowoczesnego gmachu bielskiej Komendy Miejskiej Policji, ukończona w 2018 r.
Warto wspomnieć również o inwestycjach realizowanych w Czechach. Bielskie przedsiębiorstwo wykonało mnóstwo inwestycji dla spółki Skoda Auto w mieście Mlada Boleslav. W Czechach buduje też budynki dla innych firm oraz mieszkania.
Baseny, hale i hotele
Bielska „Przemysłówka” buduje nie tylko obiekty przemysłowe. Wiele inwestycji służy celom sportowym, rekreacji, wypoczynkowi i rozrywce. I jest ich naprawdę sporo.
Przykłady takich inwestycji można znaleźć nie tylko w Bielsku-Białej, choć w mieście pod Szyndzielnią jest ich najwięcej. To m.in. Stadion Miejski, sztandarowa budowa ostatnich lat. A także wyciąg kanapowy na stoku Dębowca, wielofunkcyjna hala przy ul. Karbowej, centrum handlowo-rozrywkowe Gemini Park.
Dziełem bielskiej firmy jest też centrum Stara Kablownia w Czechowicach-Dziedzicach. Halę sportową postawiono w Jaworzu, a w Szczyrku - obiekty Centralnego Ośrodka Sportu.
Specjalnością firmy są otwarte i kryte baseny. Dziełem BPBP S.A. jest zmodernizowany basen Start w Bielsku-Białej, a także kryte pływalnie w Andrychowie, Miedźnej, Oświęcimiu, Pawłowicach, Tychach.
Kolejna specjalność to hotele, np. bielski ZIAD, rozbudowa Vienny, Belweder w Ustroniu. Sporo zbudowano dla oświaty. Przykłady to bielska Szkoła Mistrzostwa Sportowego Rekord, przedszkole integracyjne w Kozach, sala gimnastyczna w Górkach Wielkich.
Sprawdzony deweloper to my!
Bielskie przedsiębiorstwo jest też znanym deweloperem. Buduje mieszkania i osiedla nie tylko w Polsce.
Wśród inwestycji spółki warto wymienić m.in. domy mieszkalne w Niemczech (Monachium) oraz w Czechach, gdzie jej wizytówką jest kompleks mieszkaniowy „Posejdon” w Mlada Boleslav. A także budynki pasywne, czyli bardzo oszczędne w eksploatacji, w Pradze.
Na krajowym rynku furorę zrobił urokliwy kompleks mieszkalny „Leśna Ostoja” - 23 budynki w zabudowie jednorodzinnej i bliźniaczej - w Ustroniu- Hermanicach.
BPBP S.A. buduje mieszkania również w Katowicach. „Park Bażantów” to sześć funkcjonalnych budynków wielorodzinnych z podziemnymi garażami. Zadbano również o otoczenie tworząc place zabaw, miejsca parkingowe, chodniki i drogi dojazdowe.
Z kolei w Bielsku-Białej firma wybudowała m.in. nowoczesny 4-piętrowy budynek mieszkalny z zespołem garażowym przy ul. Gen. K. Pułaskiego. Także 4 kondygnacje ma z kolei budynek komunalny przy ul. Jaskrowej w dzielnicy Wapienica. Niektóre lokale na parterze zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, nawet tych, które są niedowidzące lub poruszają się na wózku inwalidzkim.
Kolejne hotele, stadiony i rewitalizacja dworca
Niewiele osób wie, że bielska „Przemysłówka” realizuje obecnie wiele bardzo znanych inwestycji w regionie.
W listopadzie 2019 roku BPBP S.A. rozpoczęło w centrum Katowic budowę 4-gwiazdkowego hotelu sieci Qubus z 97 pokojami, klimatycznym lobby, elegancką restauracją z barem, salami bankietowo-konferencyjnymi, zielonym tarasem, strefą fi tness i podziemnym garażem. Zakończenie prac planowane jest na kwiecień 2021 roku.
Bielska „Przemysłówka” przeprowadza również rewitalizację katowickiego starego dworca PKP. Kolejną dużą inwestycją w Katowicach jest budowa centrum biznesowego przy ul. Węglowej. Będzie to biurowiec o kubaturze 42,5 tys. m3 z 6. kondygnacjami naziemnymi oraz podziemnym garażem.
Kolejną inwestycją dla policji, po zbudowaniu efektownej Komendy Miejskiej w Bielsku-Białej, jest komenda w Sosnowcu. Będzie to również duży obiekt - główny gmach administracyjny ze strzelnicą ćwiczebną i podziemnym garażem. W jego sąsiedztwie bielska „Przemysłówka” oddała niedawno do użytku budynek Prokuratury Rejonowej Sosnowiec- Południe oraz Prokuratury Rejonowej Sosnowiec- Północ. Prokuratorzy wprowadzili się tam na początku października 2019 roku, opuszczając zabytkową kamienicę w centrum miasta.
Także w Sosnowcu, w ramach budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego, powstaje stadion piłkarski na 11,6 tysiąca miejsc siedzących (z możliwością rozbudowy do 14,5 tys. miejsc siedzących) z przeznaczeniem nie tylko na imprezy sportowe, ale i kulturalne, na przykład koncerty. A obok - hala sportowa na 2,5 tysiąca miejsc, spełniająca wymogi światowych federacji piłki siatkowej, ręcznej i koszykówki. To również obiekt wielofunkcyjny, w którym obok rozgrywek sportowych - ligowych i międzynarodowych - możliwe będzie organizowanie imprez kulturalnych, rozrywkowych wystawienniczych czy targowych. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ponad 250 mln zł.
Z kolei w Oświęcimiu dużą inwestycją jest budowa węzła przesiadkowego typu „ Park & ride” („Parkuj i jedź”). To nowoczesny i funkcjonalny parking wielopoziomowy dla 300 samochodów. Ma 4 kondygnacje i efektownie zaprojektowaną elewację. Znajduje się zaledwie 150 metrów od dworca PKP, by po pozostawieniu tam samochodu podróżować dalej koleją. Ma pełnić funkcję węzła przesiadkowego w kierunku Krakowa, Katowic czy Czechowic-Dziedzic.
We wrześniu ubiegłego roku otwarto kolejny wybudowany przez BPBP S.A. efektowny kryty basen. Tym razem o taki obiekt wzbogacił się Andrychów. W roku 2018 BPBP S.A. rozbudowało kompleks produkcyjny bielskiego zakładu Eaton Automotive,a obecnie prowadzona jest inwestycja w Skawinie, dla fabryki słonych paluszków Lajkonik.
Jaka przyszłość?
Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA ma mnóstwo planów na najbliższe lata.
- Moim zdaniem przed branżą budowlaną rysuje się ciekawa przyszłość związana z ogólnym rozwojem gospodarczym, który wpłynie na poprawę życia mieszkańców. Pomocne dla budownictwa będą także: rozwój technologii, inwestycje współfinansowane z Unią Europejską oraz wzrost popytu na rynkach konsumenckich - uważa prezes Ewelina Walkowicz. - To wszystko pozwoli się obronić budownictwu i podtrzymać pozycje jednego z liderów polskiej gospodarki. Jeśli zaś chodzi o plany bielskiej „Przemysłówki” na najbliższe lata, to rozpoczynamy współpracę ze szkołami średnimi naszego regionu w celu edukacji i nagrodzenia najzdolniejszych uczniów „budowlanek” możliwością pracy w gronie wysokiej klasy specjalistów. Kolejną ważną kwestią dla przyszłości naszej spółki jest ta związana z zielonym budownictwem i ochroną środowiska. Inwestorzy coraz bardziej stawiają na kontakt z naturą, co wymaga od wykonawców innowacyjności działań połączonych z coraz bardziej skomplikowaną technologia prac. Zamierzamy zatem jeszcze mocniej wejść w tematykę wykorzystywania energii słonecznej, projektowania domów pasywnych oraz inteligentnych. Stanowić to będzie kontynuację rozwiązań nazywanych zieloną infrastrukturą, do której zaliczyć można zielone tarasy, dachy, czy też fasady. Chcemy być o przysłowiowe pół kroku przed konkurencją w zastosowaniu nowych technologii, które wdzierają się odważnie i bezpardonowo do naszej branży. Dziś już nikogo nie dziwi zdalne sterowanie budynkami za pomocą odpowiednich aplikacji lub też innej formy cyfrowej obsługi obiektów - podkreśla pani prezes.
BPBP SA w nowej siedzibie
Wkraczające w 70. rok działalności przedsiębiorstwo zrobi to już w nowej siedzibie. Do tej pory mieściło się w biurowcu przy ul. Warszawskiej 5, nieopodal dworca kolejowego. Teraz siedziba spółki znajduje się przy ul. Generała Boruty-Spiechowicza 27. Na potrzeby BPBP - zgodnie z najnowocześniejszymi trendami - zaadaptowano trzykondygnacyjny budynek z lat 60.
Przeprowadzono w nim generalny remont, teraz budynek wyróżnia się nowoczesnym designem. W biurowcu znajduje się 45 pomieszczeń wyposażonych w nowoczesną klimatyzację zapewniającą komfortowe warunki pracy. Do dyspozycji pracowników i gości są 3 sale konferencyjne z nowoczesnym systemem audiowizualnym. Zadbano też o teren wokół budynku, urządzając tereny zielone oraz 50 miejsc parkingowych. Jest tutaj też system antywłamaniowy oraz monitoring.
Dumni z nagród
Warto wiedzieć, że bielska „Przemysłówka” ma na swoim koncie wiele certyfikatów, nagród i wyróżnień. Posiada m.in. certyfikaty systemów zarządzania jakością ISO 9001, ISO 14001, czy też polską normę dotyczącą bezpieczeństwa i higieny pracy PN 18001.
- BPBP S.A. jest wielokrotnym laureatem konkursów branżowych „Malarz Roku Dekoral”. W 2017 r. realizowana przez nas w generalnym wykonawstwie inwestycja „Przebudowa i rozbudowa krytej pływalni przy ul. Chemików 2 w Oświęcimiu” zwyciężyła w kategorii „Obiekty sportu i rekreacji” w XXII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku. To uznany plebiscyt, w którym zgłoszono 540 realizacji z całego kraju, a nagrody rozdano w 12 kategoriach. Każdą ze zdobytych nagród traktujemy z należytym szacunkiem, wiemy, że tylko stały i niezachwiany rozwój gwarantuje nam utrzymanie się na przysłowiowym topie branży budowlanej. Dołożymy wszelkich starań, aby nasze działania zostały dostrzeżone w przyszłości w postaci kolejnych nagród i wyróżnień. Wszystko po to, aby dalej doskonalić się sięgając po coraz wyższe wyzwania - mówi prezes Ewelina Walkowicz.