Światowe Dni Młodzieży. Jest już raport dotyczący zabezpieczenia lipcowego spotkania młodych katolików w Krakowie. Wczoraj został przekazany premier Beacie Szydło.
Dokument przygotowany przez wojewodę małopolskiego Józefa Pilcha i jego służby jest bardzo obszerny i zawiera sporo załączników. - Raport będzie też analizowany m.in. w Komendzie Głównej Policji, straży pożarnej, w ABW, w BOR - mówi Józef Pilch. - Jeśli opinia na temat raportu będzie pozytywna, nam pozostanie tylko wcielić te plany w życie. Spodziewam się, że nie będzie uwag. A jeśli będą, to bardzo drobne. Zapewniam, że raport jest przygotowany bardzo rzetelnie, bo dla władz regionu bezpieczeństwo uczestników Światowych Dni Młodzieży to priorytet - podkreśla wojewoda małopolski.
Autor: Joanna Urbaniec
W dokumencie znalazł się między innymi szczegółowy opis sposobu zabezpieczenia wszystkich wydarzeń z udziałem pielgrzymów i papieża Franciszka. Plan zapewnienia bezpieczeństwa przewiduje wszelkie możliwe warianty zagrożeń wraz z dokładną mapą i oznaczeniem dróg ewakuacyjnych. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami wojewoda jako miejsce nocnego czuwania i głównej mszy wskazuje Brzegi między Krakowem a Wieliczką.
Pełnomocnik rządu do spraw Światowych Dni Młodzieży Paweł Majewski twierdzi, że udało się usunąć wszystkie problemy wskazane we wstępnym raporcie, które mogłyby powodować obawy o bezpieczeństwo pielgrzymów. Przypomina, że we wprowadzonej przez MSWiA i koordynatora służb ustawie antyterrorystycznej, która jest w tej chwili w Sejmie, znalazły się zapisy pozwalające wojsku m.in. na stworzenie mostu powietrznego, który będzie mógł zostać użyty w przypadku, gdyby zabrakło miejsc w krakowskich szpitalach.
Paweł Majewski dodał również, że we współpracy z komitetem organizacyjnym ŚDM zminimalizowano ryzyko wystąpienia jakichkolwiek perturbacji w Brzegach. Zwiększona zostanie tam liczba miejsc ewakuacyjnych, wyłączone będą strefy pod liniami wysokiego napięcia, a także ogrodzone zostaną zbiorniki wodne.