16 kwietnia odbędą się uroczystości, związane z 1050. rocznicą przyjęcia przez Polskę chrztu. - To było najważniejsze wydarzenie w historii naszego kraju - opowiadają nam organizatorzy w Nowej Soli.
- Bez chrztu nie byłoby dziś Polski - mówi wprost Jacek Ulwański, pomysłodawca uroczystości związanych z upamiętnieniem 1050. rocznicy chrztu Polski. - Bo gdzie są dziś np. Prusy? Gdzie jest Związek Wielecki? Mówimy o podstawach - podkreśla nam mężczyzna.
1050. rocznica, którą obchodzimy w tym roku, jest znakomitą okazją, by przypomnieć mieszkańcom o randze tego wydarzenia. - Wydarzenia, które było najważniejsze w historii naszego kraju - podkreśla J. Ulwański. Dlatego, jak dodaje, nie można było zostawić tej daty, tej rocznicy bez odpowiedniej oprawy.
Z pomysłem uroczystości w Nowej Soli podzielił się szybko z innymi. I... zaczęły się przygotowania. - Nasza grupa zawiązała się bardzo spontanicznie - zaznacza nam Danuta Kubicka, radna powiatu nowosolskiego, która także zajmuje się przygotowaniem wydarzeń, które odbędą się w Nowej Soli już 16 kwietnia.
Jak się dowiedzieliśmy, nad całością czuwa parafia pw. św. Antoniego w Nowej Soli, która przewodniczy wydarzeniom. - Chcemy podziękować Panu Bogu za minione 1050 lat - mówi nam ojciec Grzegorz Marszałkowski, proboszcz parafii pw. św. Antoniego. - Chcemy przypomnieć też Polakom przy tej okazji, że nasze korzenie są chrześcijańskie, że nasza ojczyzna jest bardzo mocno od lat związana właśnie z wiarą chrystusową - zaznacza.
Plan uroczystości, pomimo niezwykle skromnych finansów, będzie bardzo bogaty. Przede wszystkim możemy liczyć na inscenizacje historyczne, które wykonane zostaną przez nowosolski Krąg Rycerski. Pierwszą z nich będzie odtworzenie przyjęcia chrztu przez Mieszka I, drugą z kolei „Bój w obronie Krzyża Chrystusowego”. - Scenariusza nie będziemy zdradzać, by nie psuć przyjemności z oglądania - żartuje J. Ulwański.
Poza pokazami będzie także korowód oraz biesiada.- Można przyjść całą rodziną, by wspólnie przeżywać zaplanowane uroczystości - zachęca już dziś Ewa Batko, rzecznik urzędu miasta. - Serdecznie zachęcamy do udziału wszystkich, zwłaszcza młodzież. To będzie prawdziwa, żywa lekcja historii - zaprasza również Andrzej Dela, który znajduje się w komitecie organizacyjnym. Jak podkreśla, cała inicjatywa została podjęta w dość krótkim czasie. - Całość robimy w ciągu półtora miesiąca, oczywiście dzięki sponsorom, m.in. dzięki urzędom poszczególnych gmin w powiecie, za co oczywiście serdecznie dziękujemy - zaznacza. Jedną z uroczystości podczas tego dnia będzie także odsłonięcie pamiątkowej tablicy, którą wykonuje nowosolski plastyk, Bogumił Sydor, a która stworzona zostanie w Małej Odlewni.
- Stanie ona w parku naprzeciwko kościoła pw. św. Antoniego tuż obok pierwszej tablicy, którą umieszczono tam 50 lat temu, z okazji rocznicy 1000-lecia - mówi nam J. Ulwański. Sam park otrzymał z kolei niedawno, już oficjalnie, nazwę Chrztu Polski. Obchody, które odbędą się 16 kwietnia, mają rangę powiatową, do pomocy włączyły się także inne gminy.
- Jeśli chodzi o pogodę tego dnia, to proszę się nie bać. Powierzyliśmy tę kwestię proboszczowi Grzegorzowi, on z nas wszystkich jest najbliżej szefa - śmieje się na koniec także J. Ulwański.
Plan na 16 kwietnia
- 14.00 - Inscenizacja chrztu Mieszka I (odbędzie się bezpośrednio w kościele pw. św. Antoniego w Nowej Soli)
- 14.30 - Msza św. w intencji Ojczyzny (również w kościele pw. św. Antoniego)
- 15.30 - Ceremonia nadania nazwy parkowi naprzeciwko urzędu miasta („Park Chrztu Polski”) oraz uroczyste odsłonięcie nowej tablicy
- 16.00 - Korowód ulicami miasta (trasa przebiegać będzie od ronda Ojca Medarda, przez ul. Piłsudskiego, Plac Wyzwolenia, Moniuszki, Aleję Wolności aż do parku Wodny Świat.
- 16.30 - Biesiada artystyczno-historyczna (będzie także ognisko dla mieszkańców oraz poczęstunek: grochówka, kawa, herbata)
- 18.30 - Inscenizacja historyczna pt. „Bój w obronie Krzyża Chrystusowego”.
Nie można zapominać o korzeniach
Ojciec Grzegorz Marszałkowski: - Rocznica chrztu Polski jest dobrą okazją, Rocznica chrztu Polski jest dobrą okazją, by przypomnieć, że korzenie naszej ojczyzny są chrześcijańskie. Nasza ojczyzna od 1050 lat bardzo mocno związana jest właśnie z Kościołem Katolickim. Przeżywaliśmy różne sytuacje w naszej historii, rozbiory, powstania, czasy komunistyczne. Kościół zawsze był po stronie niepodległości, po stronie narodu. Nie zapominajmy w tych nowoczesnych czasach o naszych korzeniach. Dziękujmy Panu Bogu za opiekę. Jesteśmy wolnym, niepodległym krajem, za co trzeba wyrazić swoją wdzięczność. Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu do wspólnej biesiady oraz uroczystości.