Bernard Krawczyk 20.5.1931 - 11.8.2018. Nieistniejący, ale możliwy scenariusz filmu o Aktorze

Czytaj dalej
Fot. Teatr Śląski/Przemysław Jendroska
Henryka Wach-Malicka

Bernard Krawczyk 20.5.1931 - 11.8.2018. Nieistniejący, ale możliwy scenariusz filmu o Aktorze

Henryka Wach-Malicka

Dziś pogrzeb Bernarda Krawczyka... Ludzie mówią o nim: legenda. A on był skromny i pewnie by się speszył.

Bernard Krawczyk czuł się dobrze, grał do śmierci. Znałam go ponad 40 lat i gdybym miała napisać scenariusz filmu o wielkim aktorze, to być może wyglądałby on tak:

SCENA 1: „Jak zagrałam z Bernardem Krawczykiem w filmie!” (monolog redaktor Henryki Wach-Malickiej)

Bernard Krawczyk 20.5.1931 - 11.8.2018. Nieistniejący, ale możliwy scenariusz filmu o Aktorze
Teatr Śląski/Przemysław Jendroska Bernard Krawczyk 20.5.1931 - 11.8.2018. Nieistniejący, ale możliwy scenariusz filmu o Aktorze

Raz w życiu zagrałam w filmie! Nie żaden tam epizod, tylko porządną scenę dialogową, z kartką tekstu! Stawiłam się na planie „Soboty w Bytkowie” podekscytowana i kompletnie nieświadoma, na co się decyduję. Próba poszła gładko, włączyli kamerę i… I poczułam, jak zbliża się zawał, albo klapa, albo histeria, albo wszystko to naraz. Trzęsłam się, nie mogłam utrzymać długopisu (grałam dziennikarkę, która odwiedza Żymłę i Pytloka i jakiś atrybut, poza wdziękiem, mieć przecież musiałam), myliły mi się zdania, taśma leciała, a ekipa wygrzebywała z siebie resztki cierpliwości (no, ileż dubli można nakręcić?)... Przeklinałam w duchu Adama Daszewskiego, autora scenariusza i mojego redakcyjnego kolegę, który mnie w tę przygodę wrobił. I jeszcze obiecywał, że będzie fajnie. W końcu poprosiłam, żeby mnie już z tego planu wyrzucili, że ja przepraszam. I wtedy odezwał się Benio Krawczyk, któremu miałam partnerować.

- Kochana moja - powiedział cichutko - ty się nie gap w kamerę, ani w tę kreskę, co ci ją reżyser Patlewicz na podłodze narysował, żebyś dalej nie szła, ty się nie gap nawet na Gienka Stolla, choć on przystojny prawie tak jak ja. Ty się gap na mnie, a ja będę się do ciebie uśmiechał. I zagrasz cudnie.

Było, jak powiedział, nagraliśmy scenę za jednym podejściem. Wczoraj oglądałam pamiątkowe zdjęcie z tamtego planu. Rzeczywiście, gapię się w Benia jak w obraz, a on się uśmiecha. Magiczny moment.

SCENA 2: „Pytlok robi za tłumacza. A czasem dodaje coś od siebie” (fragmenty „Soboty w Bytkowie” plus wspomnienia aktorów i realizatorów)

Pozostało jeszcze 79% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Henryka Wach-Malicka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.