Beksiński i ikony - dwa odrębne światy w Sanoku, które zachwycają turystów

Czytaj dalej
Fot. Joanna Urbaniec
Stanisław Sowa

Beksiński i ikony - dwa odrębne światy w Sanoku, które zachwycają turystów

Stanisław Sowa

Andrus w roli Beksińskiego? To byłby znak rozpoznawczy Sanoka i Podkarpacia - mówi WIESŁAW BANACH, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.

Samorząd naszego województwa podjął decyzję o współfinansowaniu wraz z powiatem sanockim działalności Muzeum Historycznego w Sanoku. Co oznacza ta decyzja dla kierowanej przez pana placówki?
Wreszcie mielibyśmy jakąś stabilizację finansową, a zarazem poczucie, że w województwie podkarpackim jesteśmy ważną instytucją. Co roku nie mamy pewności jak będzie wyglądał nasz budżet i ciągle działamy na zasadzie roku kryzysowego. Umowa o współfinansowaniu placówki powalałaby nam normalnie planować kolejne lata.

Co jest dziś większym magnesem dla zwiedzających, dzieła Zdzisława Beksińskiego czy ikony?
To zależy od tego, kto zwiedza. W Polsce Beksiński stał się postacią niesłychanie sławną. Powstało kilka filmów, ukazały się książki. I rzeczywiście dzieła Beksińskiego jakoś tu dominują. Dla turystów, którzy przyjeżdżają do nas zza granicy, a jest ich sporo, magnesem są ikony, które mają opisane w swoich przewodnikach. I oni ze zdumieniem odkrywają w Sanoku Beksińskiego. Można więc powiedzieć, że jedni przyjeżdżają na Beksińskiego i od razu chcieliby zobaczyć jego dzieła, a my im proponujemy, że warto zobaczyć chociażby ikony. I oni zachwyceni zwiedzają jedno i drugie. A z kolei ci z Zachodu przyjeżdżają zobaczyć ikony i zachwycają się Beksińskim.

W dalszej części przeczytasz:

 • jak reagują turyści zza granicy, gdy oko w oko staną przed sztuką Beksińskiego
 • czy filmy o Beksińskim kształtują prawdziwy obraz na jego temat
 • kim jest dziś Beksiński dla krytyków sztuki, a kim dla sanoczan
Pozostało jeszcze 87% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Stanisław Sowa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.