Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Agata Pustułka

Będzie nowa ustawa dotycząca szczepień. Mają być obowiązkowe

Szczepienia to najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza broń przeciwko groźnym chorobom Fot. 123RF Szczepienia to najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza broń przeciwko groźnym chorobom
Agata Pustułka

W Polsce trwa ostra walka między zwolennikami szczepień a antyszczepionkowcami. Lekarz z Tychów, Dawid Ciemięga, który jako pierwszy odważył się im przeciwstawić, chce o nich nakręcić film. Tymczasem rośnie liczba osób, które rezygnują ze szczepień. Najgorsza sytuacja panuje, jeśli chodzi o ospę i odrę.

W ciągu dziesięciu lat, od 2008 do 2018 roku, liczba nieszczepionych dzieci wzrosła w Polsce z 3 do... 43 tysięcy. To „zasługa” rosnących w siłę ruchów antyszczepionkowych. Znaleźli nawet swoich popleczników w Sejmie.

W wielu sytuacjach powrót chorób, o których już mogliśmy przeczytać w książkach, jak odra i ospa, to przypadki zawleczone, głównie z Ukrainy. W Polsce pracuje ok. 1 mln Ukraińców. Wskutek wojny z Rosją na Krymie został tam zaburzony system szczepień. Dlatego w Polsce pojawiło się wiele ognisk chorobowych w miastach, gdzie obywateli tego kraju przebywa najwięcej, w tym w Sosnowcu.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Pustułka

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

A niech sobie rezygnują, a jak im takiego nieszczepionego dzieciaka do żłobka, przedszkola, a nawet szkoły nie przyjmą lub nie wpuszczą na imprezę masową, to bardzo szybko "odrezygnują" i polecą do SANEPID'u. Jestem przekonany, że o wiele większe zagrożenie stanowi brak szczepień, niż ich planowe wykonywanie. Z tego co pamiętam, to jeszcze nikt wiarygodnie nie udowodnił, że śmierć dziecka (bo chyba o to chodzi wrogom szczepionek) kiedykolwiek była spowodowana podaniem konkretnego szczepienia. A w drugą stronę jak najbardziej - brak szczepień JEST powodem rozprzestrzeniania się odry i ospy, a może nawet i innych. Już dawno temu ogłoszono wygraną walkę z tymi chorobami, właśnie dzięki obowiązkowym i wykonywanym szczepieniom i faktem jest, że nie pojawiały się przez ostatnich kilkadziesiąt lat. Gdyby nie przywlekli jej do nas niezaszczepieni obywatele krajów ościennych, to taki stan trwałby nadal. A że nasi nie byli odporni (czytaj niezaszczepieni), to i się zaczęło roznosić po całej Polsce.

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.