Ponad 100 milionów złotych Bydgoszcz wyda w ciągu najbliższych dwóch lat na termomodernizację placówek oświatowych.
- Korzyść z termomodernizacji budynków szkół i przedszkoli jest podwójna - mówi Anna Tarnowska z Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej bydgoskiego urzędu miasta.
Miasto wyda mniej na ogrzewanie, a budynki zyskają estetyczne elewacje
W ciągu najbliższych 2 lat Bydgoszcz wyda na ten cel ponad 100 mln złotych. W tegorocznym budżecie zapisano połowę tej kwoty.
Prace zostały zaplanowane w 27 budynkach w 25 placówkach oświatowych.
Inwestycje nie byłyby możliwe, gdyby nie unijne dofinansowanie. Ma pochodzić Regionalnego Programu Operacyjnego - środki na zwiększenie efektywności energetycznej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Na Bartodziejach trwa właśnie termomodernizacja budynku Gimnazjum nr 9 przy ul. Gajowej. To już kolejna inwestycje w tej szkole. Wcześniej udało się tam między innymi zmodernizować salę gimnastyczną. Ekipy pracują też na Kapuściskach w Zespole Szkół nr 36 przy ul. Bohaterów Westerplatte.
Wiosną 2016 roku przy szkole zakończyła się budowa nowoczesnego wielofunkcyjnego boiska.
Zarówno na Bartodziejach, jak i na Kapuściskach zaplanowano prace związane z dokończeniem wymiany stolarki okiennej oraz drzwiowej.
- Wyremontowana zostanie część posadzek. Prace obejmą także przebudowę części ścian. Ocieplone będą ściany zewnętrzne i dachy - wymienia Anna Tarnowska.
Termomodernizacja obejmuje również budynki, w których znajdują się prowadzone przez miasta przedszkola. Na Jachcicach prace prowadzone są w Przedszkolu nr 58 przy ul. Niecałej, a w Fordonie w Przedszkolu nr 48 przy ul. Kleina.
We wszystkich placówkach będą wykonane też nowe elewacje. Koszt prac, które już ruszyły, to 7 mln złotych.
Zakończenie tego etapu zadań jest planowane jesienią. Niedługo poznamy też wykonawcę termomodernizacji Zespołu Szkół nr 9 przy ulicy Cichej na Bielawach. Koszt inwestycji szacowany jest na około 3 mln zł.