Batalion WOT w Cieszynie? Śląska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej powstanie szybciej

Czytaj dalej
Fot. Fot. arc
Andrzej Drobik

Batalion WOT w Cieszynie? Śląska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej powstanie szybciej

Andrzej Drobik

Już w przyszłym roku na Śląsku powstanie brygada Wojsk Obrony Terytorialnej. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz chce przyspieszyć budowę struktur Wojsk Obrony Terytorialnej w województwie śląskim i wielkopolskim. Zapowiada, że dowództwa brygad WOT i pierwsze pododdziały powstaną już w 2018 roku. Jak wyjaśnia ministerstwo, to odpowiedź na zainteresowanie społeczeństwa powstającymi jednostkami.

Cieszyński radny powiatowy Krzysztof Neścior rozpoczął starania o to, żeby dowództwo jednego z trzech batalionów śląskiej brygady znalazło się w Cieszynie. Jak tłumaczy, Cieszyn ma nie tylko niezbędna infrastrukturę, ale także duże doświadczenie w tej kwestii.

Na początku 2015 roku w Cieszynie, podobnie jak w kilku miastach w Polsce, powstała Kompania Obrony Narodowej.

– To zdrowy odruch ludzi, którzy widzą, że sytuacja polityczna nie jest dobra, więc chcą się pewnych rzeczy dowiedzieć i przeszkolić. Wcale nie chodzi o tworzenie zastępczej armii, bo armia jest jedna, ale w obecnej sytuacji celowe jest wspieranie wszelkich struktur, które mogą wspomagać armię – mówił Krzysztof Neścior, radny powiatowy, założyciel Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie i pomysłodawca powołania Cieszyńskiej Kompanii Obrony Narodowej.

Od tego czasu kompania prowadziła szkolenia i zdobywała doświadczenia, które dzisiaj mają zaowocować w przyjęciu do Cieszyna dowództwa batalionu nowo tworzonego Wojska Obrony Terytorialnej.

Cieszyn ma niezbędną infrastrukturę i doświadczenie. Może przyjąć WOT.

Krzysztof Neścior podczas rady powiatu cieszyńskiego złożył interpelację w sprawie możliwości rozmieszczenia Batalionu WOT przy ul. Wojska Polskiego w Cieszynie.

– Cieszyn jest postrzegany jako jedno z miast, które było liderem w tej sprawie. Mamy szansę, żeby Wojsko Polskie po latach nieobecności wróciło do Cieszyna – mówi Neścior.

Jak argumentuje, byłoby to dużą szansą prestiżową, ekonomiczną i społeczną dla całego powiatu. Wystąpił zatem do Zarządu Powiatu Cieszyńskiego o informację dotyczącą powierzchni dostępnej infrastruktury w dawnych koszarach, które zlokalizowane są przy ulicy Wojska Polskiego w Cieszynie. Jak tłumaczy, budynki są przystosowane do przyjęcia jednostki wojskowej ze względów historycznych oraz funkcjonalnych.

Na razie trwa formowanie struktur Wojsk Obrony Terytorialnej. Mają one docelowo liczyć 53 tysiące żołnierzy zgrupowanych w 17 Brygad Obrony Terytorialnej – po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu. Do tej pory utworzono już pierwsze trzy Brygady Obrony Terytorialnej w województwach: podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim. Trzeci etap formowania WOT rozpocznie się w 2018 roku i obejmie województwo śląskie.

– Moją interpelację złożyłem na prośbę komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku-Białej. Wygląda na to, że jest zainteresowanie Cieszynem ze strony dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej – mówi Neścior.

Andrzej Drobik

Komentarze

11
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Tyta

ponoś kartofel na ochotnika, mo byc szef kompanii,
szmaciorz, to sie kiedyś nazywalo.

Swiatowit

Dla idiotow od strzal i lukow przypomne, ze oni beda wyposazeni w bron maszynowa, rakiety plot, rakiety ppanc, mozdzieze.
Oczywiscie nie sa to wojska odstraszania nuklearnego, ale to nie jest zadne mieso armatnie! Np. regularna armia OUN-UPA(SS galizien) nie moze sobie poradzic z paroma "zielonymi" ludkami, ktorzy nie sa regularna armia.
Podobne formacje walczyly w obu wojnach Izraelskich i jaki jest wynik? Zepchneli arabuchow do roli terrorystrow, bo o bezposredniej konfrontacji moga zapomniec i to z malym 8mln Izraelem!

Francik Posypa

Dyc Poloki majom w ty masci doswiadczynie. Tyn couki WOT zwou sie downi KBW - Korpus Bezpieczenstwa Wewnetrznego, a za Pilsuckigo KOP.

wizjoner przewidział wszystko

Antek niczym Erdogan będzie siłowo przejmował władzę w 3 RP

HosAnna

Anton Obłęd postawił sobie cel w życiu, który chce osiągnąć przed upływem kadencji, aby nie wydawać pieniędzy na kolejne wybory .

Rozbawiony

WOT w Cieszynie będzie nas bronić przed czeską agresją?

TATUCH

NARESZCIE CIESZYN SIĘ WYRÓŻNI - SZKODA ŻE GŁUPOTĄ SWOICH OBYWATELI::(((

cieszyniok

wybory niebawem,
Młodzi Ludzie !!!
obudźcie się, przetrzyjcie oczy, czy w tym Kraju musimy tolerować głupotę?

Robert

Szanowny Panie Marszałku, w związku z planowanym utworzeniem jednostek WOT na terenie województwa śląskiego, celem obrony ludności narodowości śląskiej przed działaniami wspomnianych jednostek, jako Ślązak domagam się utworzenia Śląskiej Gwardii Cywilnej.

Kaczkodan

WOT pasmatrij! Nie bedzie ślozak pluł nam w twarz!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.