Barometr wskaże, gdzie znajdziesz u nas pracę
W jednym powiecie brakuje fryzjerów, w innym przeciwnie, jest ich za dużo. Nie tylko poszukujący zatrudnienia czy szkoły wezmą to pod uwagę.
Narzekamy na brak pracy. A pracodawcy zatrudniają obcokrajowców, bo brakuje im pracowników. Jak to więc jest naprawdę w regionie? Liczba pracujących rośnie, dziś jest ich 412 tysięcy (o 19 tys. więcej niż w poprzednim roku). Na koniec zeszłego roku bezrobotnych zarejestrowanych było 39 tys. (rok temu 47 tys). Jeśli chodzi o zwolnienia grupowe, to tak dobrej sytuacji nie było w historii województwa lubuskiego. Poinformował o tym w środę, 27 stycznia wicemarszałek Romuald Gawlik. Najniższe bezrobocie jest w Gorzowie (4,9 proc.) i Zielonej Górze (6,8), największe w powiecie żagańskim (17,6) i nowosolskim (17,1).
- Jest dobrze, ale ja jakoś tego nie czuję. Od kilku miesięcy szukam roboty i nie mogę jej znaleźć - mówi Sebastian Różczyk z Zielonej Góry. Jest z wykształcenia mechanikiem. A jak się okazuje to zawód nadwyżkowy w Winnym Grodzie.
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Waldemar Stępak zaprezentował nową metodę monitoringu zawodów, która koncentruje się przede wszystkim na prognozach na przyszłość.
Barometr zawodów 2016 odpowiada na pytanie, w jakich zawodach poszukiwani będą pracownicy w tym roku w powiatach naszego województwa.
Odpowiednie mapy i tabele powstają nie tylko na podstawie danych statystycznych urzędów pracy, ale przede wszystkim informacji od pracodawców, ich planów inwestycyjnych, agencji zatrudnienia, urzędów miast i gmin, a także rozmowach z osobami poszukującymi pracy. Dzięki temu klikając www.barometrzawodow.pl dowiemy się, czy w Zielonej Górze, Gorzowie, Międzyrzeczu czy we Wschowie mamy szansę z naszym wykształceniem znaleźć zatrudnienie.
Sprawdzimy też, czy znajdziemy pracę w innych województwach w Polsce. A także jakich zawodów jest za dużo, a jakich w sam raz.
Profesje deficytowe, które były wskazywane w największej liczbie lubuskich powiatów (ponad 12) to: kierowca samochodu ciężarowego, pielęgniarki, spawacze metodą MIG/MAG, kierowcy ciągnika siodłowego, spawacze metodą TIG, technicy elektrycy.
Najedź kursorem na zdjęcie, by dowiedzieć się, jakich fachowców brakować będzie w poszczególnych branżach.