Bankrutuje kolejna SKOK. 15 tys. osób z oszczędnościami w SKOK "Wybrzeże" ma problem

Czytaj dalej
Fot. Maciej Jeziorek / Polska Presse
Zbigniew Biskupski AIP

Bankrutuje kolejna SKOK. 15 tys. osób z oszczędnościami w SKOK "Wybrzeże" ma problem

Zbigniew Biskupski AIP

W piątek 15 września Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o zawieszeniu działalności Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej "Wybrzeże" w Gdańsku. Jednocześnie Komisja wystąpiła do sądu o ogłoszeniu upadłości SKOK "Wybrzeże". 15 670 członków SKOK Wybrzeże trzymało tam 128,13 mln zł oszczędności.

Oczywiście zgodnie z prawem Bankowy Fundusz Gwarancyjny osobom prywatnym zwróci część oszczędności. Zgodnie z ustawą o BFG, w całości gwarantowane są przez BFG depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 000 euro, niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danej SKOK. W przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych (szczegółowe informacje na temat systemu gwarantowania depozytów są dostępne w serwisie internetowym BFG).

Upadłość SKOK "Wybrzeże". To już kolejna kasa spółdzielcza, któa idzie do likwidacji, a Bankowy Fundusz Gwarancyjny, na który lwią część środków płacą klienci komerycyjnych banków pokrywa jej straty. W ciagu ostatnich lat upadłość spotkała kilkanaście SKOK-ów; tylko w tym roku przed wakacjami podobny los dotknął klientów SKOK Nike oraz SKOK w Kędzierzynie Koźlu. Mimo, że SKOK-i sa od kilku lat poddane nadzorowi finansowemu, to jak widać ich dość woluntarystyczna działalność - zwłaszcza w zakresie udzielanie kredytów z oszczędności jakie tam w dobrej wierze gromadzą członkowie Kasy, prowadzi do upadłości i wystawia na szwank samą ideę kas, pomyślanych jako instytucja mająca działać na zasadach zbliżonych (w uproszczeniu) do kasy zapomogowo-pozyczkowej znanej nam z wielu zakładów pracy.

Komisja Nadzoru Finansowego w komunikacie z 15 września 2017 roku informuje, iż musiała wydać taką decyzję w związku z ustawowym obowiązkiem jaki nakładana na KNF prawo w wystuacji gdy aktywa SKOK nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań.

KNF przypomina też, że z dniem 8 sierpnia 2016 r. KNF ustanowiła w SKOK Wybrzeże zarządcę komisarycznego. Zarządca komisaryczny, wykonując decyzję KNF, sporządził historyczną informację finansową według stanu na dzień poprzedzający ustanowienie zarządcy komisarycznego i poddał ją badaniu przez biegłego rewidenta. Raport z badania informacji finansowej wpłynął do KNF w dniu 17 sierpnia 2017 r. Z ustaleń zarządcy komisarycznego wynika, że SKOK Wybrzeże posiadała na dzień 7 sierpnia 2016 r. fundusze własne w wysokości (-) 36 596 tys. zł oraz współczynnik wypłacalności na poziomie (-) 39,12%, co oznacza głęboką niewypłacalność.

Udzielona przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową (Kasa Krajowa) w latach 2014 – 2016 pomoc stabilizacyjna dla SKOK Wybrzeże okazała się niewystarczająca dla przywrócenia stabilności kasie. Pismem z dnia 11 sierpnia 2017 r. Kasa Krajowa poinformowała KNF o odmowie udzielenia dalszej pomocy stabilizacyjnej w trybie art. 74c ust. 2 ustawy o skok tj. pozwalającej Kasie na utrzymanie wskaźnika funduszy własnych do wartości aktywów w wysokości powyżej 1% w celu przeprowadzenia samodzielnych działań sanacyjnych.

Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij

Złotówkę doliczą ci do zakupów za torbę. Niekiedy nawet gdy o nią nie poprosisz

Galeria Północna rozpoczyna działalność wyjatkowymi promocjami. Trwają cztery dni

Już zapadła decyzja. Minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa rosną od nowego roku. Sprawdź szczegóły

Zbigniew Biskupski AIP

Komentarze

15
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

leon z

a senator Bierecki ma się coraz lepiej ...

do zarzadzajacego - macie nas za idiotow?

raz ze zescie kazali kupic te wasze "wiadomosci", a po drugie jak ktos z wolnego to i tak kasujecie jakis debil tym zarzadza, gratuluje ciezko pracujecie na chwale konusa

Anna KLZ

[...] ich dość woluntarystyczna działalność - [...]może jednak to jest lokowanie gotówki w Luksemburgu? czy Ktoś sprawdził taki trop?

a SKOK-i was kosztowały ponad 4 miliardy zł

ciemny lud dał się tak łatwo wydymać znanemu cwaniakowi od PR

Namnożyło się tego

POstkomunistycznego tałatajstwa za gangsterskich rządów Tuska i Rostowskiego. Przeciętny człowiek nie odróżnia SKOK od "SKOK".

Odważni. Zakochani. Otumanieni.
Życzę zysków Haaaahaaaa

Zaczyna się. Za rok - dwa nie będzie SKOK-ów.
Szkoda ludzi.

Wesoły Romek z Zoliborza

Ale to mała afera bo zmoich pieniędzy oszukanym ludziom dobra IV RP zapłaci i po temacie pisowski bracie

az

w stanie wszystko sobie wytłumaczyć. I kompletnie im to nie przeszkadza. "Jak nasi kradną to ok, jak tamci to złodzieje".

zenekciec

Oj to sie pisiorki zmartwia nastepny przekret im sie wali .

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.