Bądźmy razem nie tylko w Dniu Godności
O Dniu Godności rozmawiamy z Marią Miłuch, przewodniczącą Miejskiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Zielonej Górze.
To z pani inicjatywy obchodzimy w mieście Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Skąd taki pomysł?
Na podobną imprezę zapraszali nas Niemcy. Pokazywali nam w Cottbus placówki, które pomagają tym osobom, urzędy, przystosowane dla niepełnosprawnych. Pomyślałam wtedy, że warto i u nas taki wyjątkowy dzień zorganizować. I tak w tym roku będziemy obchodzić już mały jubileusz. Bo to piąta edycja, z czego bardzo się cieszę.
Jakie jest hasło imprezy?
Bądźmy razem! Nie tylko 6 maja, ale na co dzień. Bądźmy wrażliwi. Reagujmy, gdy widzimy przemoc wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną. A źle się czasem dzieje i w rodzinach. Nie bądźmy obojętni. Ale nie tylko my zwracamy uwagę na te sprawy. 5 maja w wielu krajach obchodzony jest jako Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
Zapraszamy więc wszystkich na deptak?
Jestem niezmiernie szczęśliwa, że tak wiele osób chce być z nami. Dzwonią szkoły, zakłady rehabilitacji, stowarzyszenia... Im będzie nas więcej, tym lepiej. Zapraszamy przede wszystkim osoby niepełnosprawne wraz z rodzinami i opiekunami oraz wszystkich tych, którym bliski jest problem tolerancji, równouprawnienia i godności osób niepełnosprawnych.
O której startujecie?
O godzinie 11.30 spod pomnika Bachusa, który też będzie z nami. I z tej okazji założy nowe szaty w kolorach Zielonej Góry. Przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Budowlanych przejdziemy pod ratusz. Tu odbędzie się bieg pod nazwą „Mila wokół ratusza”. Najpierw rehabilitant przeprowadzi rozgrzewkę. Każdy uczestnik dostanie medal za ukończenie biegu.
Tradycyjnie zostaną też na deptaku ustawione stoiska?
Będzie ustawiona scena, na której odbędą się prezentacje uczestników oraz placówek zajmujących się osobami niepełnosprawnymi w naszym mieście. Cieszę się, że mamy warsztaty terapii zajęciowej, dwa środowiskowe domy samopomocy, stowarzyszenie ludzi chorych na Alzheimera... Swoje stoiska przygotuje Narodowy Fundusz Zdrowia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, urząd miasta, Promyk. Będzie okazja, by uzyskać wiele informacji i porad. Nie zabraknie też wolontariuszy z Fundacji dr Clown i z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji Dom Harcerza.
O! To na pewno będzie też gazetka.
Oczywiście, to już tradycja, że fachowcy z Domu Harcerza wydadzą aktualną gazetkę. Zdjęcia, uwagi uczestników natychmiast się w niej znajdą.
Słyszałem, że będzie okazja do potańczenia?
Pobiegać zaplanowaliśmy dyskotekę. Będą też inne atrakcje jak wypuszczenie gołębi ku niebu.
Ale niektórzy mogą mieć problem ze staniem. Co wtedy?
Naturalnie pomyśleliśmy i o nich. Zielonogórski Ośrodek Kultury pożyczy nam krzesełka. Zresztą pomaga nam i w innych sprawach, np. w nagłośnieniu.