Babki chustami zadają szyku na oddziałach onkologicznych

Czytaj dalej
Fot. ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ
Dorota Witt

Babki chustami zadają szyku na oddziałach onkologicznych

Dorota Witt

Znasz kogoś, kto ma raka? Każdy zna! Ta choroba ciągle przykuwa uwagę. Wystarczył krótki wpis w sieci, by w ciągu jednego dnia zgłosiło się 50 osób gotowych, by szyć chusty. Dziś jest ich ponad 200 w całym kraju. O tym, jak pomóc, mówią Ewa Jakielska i Magdalena Tauer-Horabik z Fundacji AntyRak.

Jak długo działacie?

Ewa Jakielska: Fundacja AntyRak wystartowała dokładnie 21 sierpnia. W kalendarzu to Dzień Optymisty. To dla nas jasny znak: że warto pomagać, że to ma sens, że pozytywne podejście do problemu to połowa sukcesu. Pomysł wyszedł od naszej wspólnej przyjaciółki, Ewy Kajko. Chorowała na nowotwór. Jeszcze w szpitalu postanowiła, że gdy wyzdrowieje, założy fundację, żeby dawać wsparcie innym chorym. To była także jej odpowiedź na pomoc, jaką sama dostała podczas leczenia. W zbiórkach, licytacjach, koncertach brało udział bardzo wiele osób. Na początku stycznia zeszłego roku zgłosiła się do mnie uczennica z II LO w Bydgoszczy. Był wieczór, 22.00, pamiętam, bo akurat wróciłam ze spaceru z psem. Napisała, że nie zna Ewy, ale zna jej historię od koleżanki, która przyjaźni się z córką Ewy. Takim łańcuszkiem przyszło dużo dobra: uczniowie tej szkoły w kilka dni zorganizowali koncert charytatywny. Wydawało się to niewykonalne, a jednak. Kiedy Ewa była zdrowa, angażowała się społecznie, więc może w jakimś sensie praca wykonana na rzecz innych wróciła do niej, gdy sama potrzebowała pomocy. To ona wybrała nazwę dla fundacji. Zmarła w czerwcu. To był dla nas szok, choć przecież wiedziałyśmy o jej chorobie. Byłam z Ewą bardzo blisko, kilkanaście lat przepracowałyśmy w jednej szkole. Po jej śmierci postanowiliśmy się nie poddawać i poprowadzić fundację jak gdyby w jej imieniu. Dla niej. Jest nas na stałe w sumie kilkanaście osób. Nadaje to jakiś sens temu, co się stało...

„Babski szyk” - pierwsza akcja i od razu duży odzew: ponad 200 osób w całym kraju szyje z Wami chusty. Jak to się robi?

Magda Tauer-Horabik: Rak to dziś bardzo powszechna choroba, właściwie każdy ma wśród bliskich czy znajomych kogoś, kto właśnie walczy z chorobą. Coraz mniej boimy się mówić o nowotworach. Ta choroba ciągle przykuwa uwagę. Wystarczył krótki post w mediach społecznościowych, by w ciągu jednego tylko dnia zgłosiło się 50 osób gotowych, by szyć chusty. Dziś jest ich ponad 200 w całym kraju. Są wśród nich, m.in., dziewczynki z rodzinnego domu dziecka i uczniowie z IX LO w Bydgoszczy. Uczniowie z Gimnazjum Integracyjnego nr 59 w Bydgoszczy uszyli 100 chust na stulecie odzyskanie przez Polskę niepodległości. Mamy już ponad 1000 chust. Zaprawionym w bojach wolontariuszom uszycie jednej chusty zajmuje kwadrans. Niektóre trafiły już do szpitali. Noszą je, m.in., kobiety w trakcie leczenia w Bydgoskim Centrum Onkologii i mali pacjenci z Kliniki Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy. Jeśli inicjatywa szycia chust wychodzi od grupy osób w innym mieście, wysyłamy tam materiały, a gotowe chusty trafiają do tamtejszego szpitala.

Dla kobiet, które są zajęte walką z ciężką chorobą, wymęczone, skupione na tym, by odzyskać siły, naprawdę ważne jest to, jak będą wyglądały?

Ewa: Tu chodzi o coś więcej. Włosy to jeden z atrybutów kobiecości. Bardzo często kobiety, które dowiadują się, że zostaną poddane chemioterapii, boją się właśnie wypadania włosów. Dzwonią do nas ich córki, koleżanki. Proszą, żeby przesłać chustę, bo za chwilę będzie potrzebna. Fryzura dodaje nam pewności siebie, wiary w sukces, a tego bardzo potrzeba w czasie choroby.

Co, jeśli nie chusta?

Magda: Można założyć perukę. Wiele kobiet mówi jednak, że traktują to jak ostateczność. Peruki są niewygodne. Bywa, że kobiety walczące z nowotworami unikają kontaktu z ludźmi właśnie z uwagi na brak włosów i brak alternatywy dla peruki.

Jak kobiety reagują, gdy wręczacie im kolorowe, wzorzyste chusty na oddziałach onkologicznych?

Ewa: Przebierają w nich, jakby były w jakimś butiku - jedna lubi taki kolor, inna taki, jednej pasuje wzór ludowy, druga woli paski, jeszcze inna serduszka czy zwierzątka. Żartują, że chusta musi pasować im do kreacji. I o to chodzi: o chwilę beztroski w tym przepełnionym troskami czasie.

Nowotwór to ciągle jest temat tabu?

Ewa: Pacjentki, z którymi się spotkałyśmy, mówią o swojej chorobie otwarcie, są pełne optymizmu, wierzą, że im się uda. Pewnie także dlatego, że widzą wokół siebie życzliwych ludzi.

Pozostało jeszcze 26% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Witt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.