LOTA

Autostrada A4 Kraków-Katowice droższa! Sprawdź, ile zapłacisz od 1 marca [CENNIK, INFOGRAFIKA]

Autostrada A4 Kraków-Katowice droższa! Sprawdź, ile zapłacisz od 1 marca [CENNIK, INFOGRAFIKA] Fot. Anna Kaczmarz
LOTA

Od 1 marca wzrosną opłaty za przejazd autostradą A4 na trasie Katowice – Kraków. Motocykliści za przejazd całym płatnym odcinkiem zapłacą o złotówkę drożej, czyli 10 zł, zaś kierowcy samochodów osobowych więcej o 2 zł, czyli 20 zł. Drożej zapłacą także kierowcy pojazdów ciężarowych, w zależności od kategorii – 33 zł ( o 3 zł więcej), albo 53 zł (o 4 zł więcej).

Przedstawiciele zarządcy autostrady A4 Katowice – Kraków - Stalexport Autostrada Małopolska S.A. - podwyżki uzasadniają przeprowadzonymi na trasie inwestycjami.

ZOBACZ JAK OMINĄĆ AUTOSTRADĘ A4 DROGAMI ALTERNATYWNYMI. ZOBACZ ODLEGŁOŚCI I CZAS PRZEJAZDU

- Przy istotnych nakładach na eksploatację autostrady oraz na inwestycje, obejmujące również prace nieprzewidziane w umowie koncesyjnej (np. poszerzenie Placów Poboru Opłat), zmiana stawek jest uzasadniona. Warto pamiętać, że kierowcy samochodów osobowych mają możliwość zniwelowania podwyżki przez zakup abonamentów, których powszechne użycie pozytywnie wpływa na płynność ruchu na placach poboru opłat – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy SAM.

SAM przypomina także, że wprowadzane od 1 marca tego roku podwyżki będą pierwszymi od trzech lat dla samochodów osobowych, zaś „wysokość opłaty dla pojazdów kategorii 2 i 3 była niezmienna od 2011 r., a dla pojazdów kategorii 4 i 5 od 10 lat”.

Spółka kasuje za przejazd 60- kilometrowym odcinkiem autostrady. Opłaty pobierane są na dwóch Punktach Poboru Opłat w Mysłowicach i Balicach. Na obu PPO motocykliści płacą po 5 zł, kierowcy samochodów osobowych – 10 zł, samochodów osobowych z przyczepami i mniejszych ciężarówek – po 16,5 zł, zaś najwięcej kierowcy samochodów z czwartej i piątek kategorii (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami oraz pojazdy ponadnormatywne) – po 26,5 zł.

Cena przejazdu autostradą A4 Kraków - Katowice | Create infographics

REGIOMOTO, OGŁOSZENIA MOTORYZACYJNE, KUPNO, SPRZEDAŻ, PORADY, TESTY
"Niektórzy przesyłają po dwieście zdjęć". Policja o donosach na kierowców
Czterolatek w samochodzie bez fotelika. Takie prawo proponuje rząd
Litr benzyny za 4 zł. Czy takie ceny paliw się utrzymają? (WIDEO)


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

LOTA

Komentarze

20
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Jerzy G.

Jedyne wyjście to nacjonalizacja autostrady A4.
Innej możliwości nie ma.

I TO ONI KASUJĄ TE 20 zł za przejazd.

Autostradę Katowice-- Kraków wybudował GIEREK a podczas wojny "Polsko -Jaruzelskiej" czyli za Jaruzelskiego była dokończona. To było sfinansowane z budżetu Państwa ze środków jakie były egzekwowane z obowiązującego wówczas PODATKU DROGOWEGO.
Za czasów AWS. Bardzo ważnym dygnitarzem "buzkowego gabinetu " był
EMIL WĄSACZ . Szpecjalista od WSZYSTKIGO NAJWAŻNIEJSZEGO w tym tego wszystkiego co doprowadzało nas do biedy i bezrobocia.
Po misji przy BUZKU wskoczył na z góry upatrzone stanowisko Prezesa Zarządu Centrali Handlu Zagranicznego " Stalexport" jak to między swoimi bywało. W tamtym czasie Kocesję na zarząd i exploatację tego odcinka A4 "otrzymał" Stalexport spisujac z Państwem Polskim Tajną umowę o wyłączności z warunkami na bodajrze 50 lat wyłączając z pod jurysdykcji RP tą drogę. Za rzadów Prezesa firmę stalexport kupili Włosi i jest teraz firmą wloską Wystarczy zacytować to że nie wolno zezwolić na wybudowanie jakiej kolwiek drogi alternatywnej z Katowic do Krakowa. Dlatego wybudowana dwupasmówka przez Olkusz wraz z "odejściem " Gierka utkneła w polu tuż za rogatkami OLKUSZA. Wszystko to jest w trosce o Ślązaków i Krakusów aby się nie odwiedzali za często.
Ustalana TAXA za przejazd jest od początku najwyższa za km licząc i porównując do np : drogich autostrad Francuskich. Jeśli nie najdrozsza w całej EUROPIE.
Widzicie Wlochy uczą nas rozumu.
To co napisałem jest b. bolesne i przykre . Myślę że cenzor w DZ przepuści ten text. Co nieraz się zdarza bo jak wiem to redakcja Dz nie jest w tej spółce.

Eugeniusz

Jak wygląda połączenie kolejowe Katowice-Kraków chyba każdy wie: jest skandaliczne. To ludzie wybierają autostradę, i tak zapłacą więcej bo nikt nie pojedzie do Krakowa z Katowic pociągiem w ponad 2h.

Realista

Ponad 11 % DROŻEJ przy deflacji....... !!!

Ben

krótko POlnische wirtschaft !

lekasz sumienia

płaciliśmy pełną stawkę za przejazd po placu budowy. Kolejne inwestycje będą realizowane za nasze pieniądze ! Czy ktoś widział w normalnym państwie taki NUMER ?

onkel Georg

mnie interesuje autostrada do Opola czy Wrocławia.

Miro

Napisałem komentarz ok. 2h temu, nienaruszający regulaminu i nie został opublikowany. Dlaczego?

ŚWIĘTY TURECKI

sprzedana pod osłoną nocy złodziejom pod nazwą stalexport .....patologia funkcjonuje do dziś i jak widać ma się dobrze.Tego państwa już nie ma :((

Gienia

jw

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.