W Łukowej, w gminie Chęciny, na cmentarzu parafialnym znajduje się grób żołnierzy Armii Krajowej. Upamiętnia on największą organizację konspiracyjną działającą pod okupacją niemiecką w Europie. W szczytowym okresie, latem 1944 roku, w jej szeregach walczyło około 390 tysięcy osób.
Armia Krajowa kryptonim Polski Związek Powstańczy, a w latach wcześniejszych także – Służba Zwycięstwa Polsce (SZP) oraz Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), działały w ramach Polskiego Państwa Podziemnego. Jego głównym atutem stały się, wspomniane wyżej, konspiracyjne siły zbrojne.
Wśród form działania były między innymi informowanie społeczeństwa o sytuacji politycznej i militarnej w okupowanym kraju, walka z wrogą propagandą i dezinformacją, „podtrzymanie uczuć nienawiści do Niemców i żądzy wzięcia odwetu”, zdobywanie poufnych informacji o polityce wroga, stosowanie różnego rodzaju kar wobec osób zaangażowanych w pomoc Niemcom, prowadzenie akcji bojowo-dywersyjnych oraz zapewnienie dopływu osób z odpowiednim wykształceniem i wiedzą wojskową, przygotowanych do działalności konspiracyjnej.
Jak wyglądała działalność Armii Krajowej w regionie świętokrzykim? Warto poznać niektóre tajemnice.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień