Arek Jakubik: wolę siąść w kąciku, obserwując innych

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Urbanek/East News
Paweł Gzyl

Arek Jakubik: wolę siąść w kąciku, obserwując innych

Paweł Gzyl

Aktor i wokalista, Arek Jakubik, przy okazji premiery swej pierwszej solowej płyty, „Szatan na Kabatach”, robi przed nami emocjonalny striptiz.

Dokładnie rok temu o mały włos Twój zespół - Dr Misio - nie doprowadził do odwołania festiwalu polskiej piosenki w Opolu. Poczułeś siłę swojego przekazu?

Przekaz zawarty w teledysku „Pismo” jest jasny i wyrazisty. To, co mnie najbardziej ucieszyło w reakcji na tę piosenkę, to liczne głosy z prawej strony, które też poparły jej przekaz dotyczący słabej kondycji hierarchii kościelnej w tym kraju. Oczywiście dostaliśmy też mnóstwo hejtu, momentami były to wręcz groźby. Początkowo mocno brałem sobie to do serca. No bo jak inaczej zareagować na taki wpis pod teledyskiem na YouTube:„Panie Jakubik, pan uważa, bo jak pana spotkam na ulicy, to utnę panu głowę”? Serwis szybko go usunął, ale ja go doskonale zapamiętałem. Musiałem sobie też dać radę z histerią niektórych prawicowych dziennikarzy, którzy twierdzą, że niby„warto rozmawiać”. A kiedy zobaczyłem na jednym z koncertów Dr Misio dziewczynę w koszulce z napisem „#chałturnik#łachmaniarz#tandeciarz#”, jak nazwał mnie jeden z tych publicystów, ucieszyłem się i powiedziałem jej, że daję wszystkie pieniądze za ten T-shirt. W końcu dostałem go w prezencie -choć nie chodzę w nim, bo jest na mnie za mały (śmiech).

Czyli nie żałujesz, że nagrałeś tę piosenkę?

Dzisiaj zrobiłbym dokładnie to samo. Bo to, co jest w tym klipie i piosence, to smutna prawda, która doprowadza mnie do białej gorączki.

Branża muzyczna początkowo stanęłam niemal murem za Tobą. Z czasem jednak ten bunt rozszedł się po kościach i Opole odbyło się jesienią. Jak to oceniasz?

Każdy odpowiada za siebie. Było nie było, ale pewien rodzaj solidarności zawodowej przy okazji odwołanego Opola jednak się zdarzył. To było bardzo budujące. Przeniesienie festiwalu i to, co się potem wydarzyło, już za bardzo mnie nie interesowało. Myśmy zrobili swoją robotę - i ten temat cały czas krąży w powietrzu. Myślę, że sprowokowaliśmy ludzi tym teledyskiem do roz-mowy, do dialogu między lewą i prawą stroną. Przecież decyzja o zakwalifikowaniu „Pisma” do konkursu premier w Opolu została podjęta już przez ludzi z ekipy Jacka Kurskiego. Rada artystyczna festiwalu wiedziała dokładnie, jaki przekaz ma ta piosenka i teledysk - i jednak nas zaprosiła. Dla mnie ten ich gest też miał nakłonić obie strony do dialogu. A jest o czym rozmawiać. Niestety - wyżsi decydenci z telewizji zawetowali decyzję rady. I wyszło jak wyszło.

Czytaj więcej i dowiedz się:

 • skąd wziął się pomysł na solowy album artysty?
 • jaka muzyka fascynowała go w młodości?
Pozostało jeszcze 67% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Gzyl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.