Cezary Kassak

Architekt Teodor Talowski, „galicyjski Gaudi” spod Dębicy

Jeden z kościołów zaprojektowanych przez Teodora Talowskiego stoi w Bóbrce Fot. Tadeusz Bystrzak/Archiwum rodzinne Jeden z kościołów zaprojektowanych przez Teodora Talowskiego stoi w Bóbrce
Cezary Kassak

Rzeszów, Krosno, Jarosław czy Jasło to tylko niektóre z miejscowości, w jakich zostawił swój ślad urodzony w Zasowie architekt Teodor Talowski.

W XIX wieku, kiedy dzisiejszy Zasów był jeszcze Zassowem, współwłaścicielką tej wsi usytuowanej na wzgórku niedaleko Dębicy była Henrietta Ankwiczówna, w swoim czasie muza Adama Mickiewicza. Około 1870 r. w posiadanie wioski weszli Łubieńscy i rozwinęli tu produkcję drzew owocowych i ozdobnych, uprawę róż.

- Zasów do tej pory słynie z ogrodnictwa, sadownictwa. Dla części mieszkańców jest to źródło utrzymania - wyjaśnia Bożena Osocha, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zasowie.

Nieduża miejscowość w gminie Żyraków bywa również kojarzona z tego, że tu przyszedł na świat Teodor Talowski.

W Zasowie i… nad Nilem

Gdy Teodor Talowski mieszkał w Zasowie, nie był jeszcze rozchwytywanym, cenionym architektem, tylko kilkuletnim „kajtkiem”, pociechą swoich rodziców: Walerii i Jana. Tata Teodora był zatrudniony w sądownictwie, co wiązało się z koniecznością częstych zmian miejsca pobytu. Jan Talowski pracował jako aplikant w krakowskim trybunale, przydzielony do rejonowego komisariatu w Krzeszowicach (pewnie w tym mieście poznał przyszłą żonę). Później trafił właśnie do Zasowa; objął posadę aktuariusza w urzędzie rejonowym.

Wkrótce potem, w marcu 1857 roku, Walerii i Janowi urodził się syn Teodor.

- Kiedy parę lat temu pierwszy raz przyjechałem do Zasowa, odwiedziłem tamtejszą parafię. Proboszcz żywo zainteresował się tematem i odnalazł metrykę chrztu Teodora

- opowiada krakowski artysta, projektant Tadeusz Bystrzak, biograf Teodora Talowskiego

W dalszej części przeczytasz:

 • czy niewielka rzeczka Nil mogła miec wpływ na zainteresowania Teodora
 • przykłady efektownych projektów Talowskiego zrealizowanych na dzisiejszym Podkarpaciu
 • za co ceniony jest Teodor Talowski
Pozostało jeszcze 80% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Cezary Kassak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.