Archeolodzy z UMK zajrzą pod powierzchnię dna Zatoki Puckiej

Czytaj dalej
Fot. Marcin Trzciński
jm

Archeolodzy z UMK zajrzą pod powierzchnię dna Zatoki Puckiej

jm

Pale, wraki statków, fragmenty naczyń oraz ludzkie kości - m.in. to kryje się na dnie Zatoki Puckiej. Pod powierzchnią dna może być jeszcze więcej zabytków. Trwają badania.

Naukowcy z Zakładu Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu od kilku miesięcy prowadzą badania reliktów z wczesnego średniowiecza, które zatopione są w wodach Zatoki Puckiej.

- Relikty puckiego portu znane są badaczom od roku 1977, kiedy to entuzjaści nurkowania powiadomili środowisko archeologiczne o swoim odkryciu. Jednym z założeń początkowych badań była inwentaryzacja zasięgu i rodzajów podwodnych pozostałości - czytamy w informacji nadesłanej przez UMK.

Co skrywają wody Zatoki Puckiej? Czytaj w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
jm

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.