Apel kard. Dziwisza: Zakończcie spory!
Duchowny chce końca politycznych kłótni. Metropolita przypomniał o ważnych rocznicach.
Kardynał Stanisław Dziwisz apelował podczas wielkopiątkowej mszy w Kalwarii Zebrzydowskiej o zaprzestanie politycznych przepychanek.
- Naród jest już zmęczony nieustannymi sporami, konfliktami i podziałami (…). Z tego miejsca w Wielki Piątek proszę wszystkich odpowiedzialnych: zakończcie polemiki! - mówił.
Duchowny podczas liturgii podkreślił, że obecna sytuacja polityczna „nie ma nic wspólnego z autentyczną troską o dobro wspólne”.
Przypomniał ponadto, że rok 2016 jest Rokiem Miłosierdzia w Kościele katolickim. Zaznaczył, że sprawa ojczyzny i narodu jest ważniejsza od „partykularnych interesów poszczególnych ugrupowań partyjnych”. - Proszę przyjąć moje słowo jako wyraz życzliwości i troski Kościoła o dobro wszystkich synów i córek narodu polskiego - mówił kardynał Dziwisz.
Metropolita krakowski zaznaczył, że miłosierdzia potrzebuje także często „nieludzki, utrzymywany w strachu przez terrorystów, niszczony przez egoizm i głupotę” współczesny świat. Podkreślił jednak, że przekonywaliśmy się wielokrotnie, że „Bóg czuwa nad tym światem”. - Również ćwierć wieku temu, uwalniając się od panowania totalitarnego i bezbożnego systemu - mówił duchowny.
Metropolita krakowski przypomniał, że w tym roku przypada kolejne ważne wydarzenie w historii Kościoła i naszego kraju, a mianowicie jubileusz 1050-lecia chrztu Polski.
Podkreślił, że trudno wyobrazić sobie dzieje naszego narodu bez Chrystusa i bez jego Kościoła.
- Był on zawsze z naszym narodem w jego doli i niedoli, w jego okresach dobrobytu i nędzy, w zwycięstwach i przegranych - mówił.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to jedno z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego. Zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Łączy zarówno kult Chrystusa cierpiącego, jak i Matki Bożej. Ideą przewodnią jest odwzorowanie ostatniej drogi Chrystusa - Droga Pojmania i Droga Krzyżowa. Misteria pasyjne rozpoczynają się wraz z Niedzielą Palmową. Główna ich część rozgrywa się w Wielki Piątek.
Autor: Leszek Rudziński