Anna Habało - winna czy niewinna? Pojedynek na sali sądowej

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Andrzej Plęs

Anna Habało - winna czy niewinna? Pojedynek na sali sądowej

Andrzej Plęs

Oskarżyciel uważa, że dowody przeciwko Annie Habało są niepodważalne i żąda dla niej 8 lat więzienia. Obrona utrzymuje, że każdy z tych dowodów budzi poważne wątpliwości. A wątpliwości winny być interpretowane na korzyść oskarżonej. I oczekuje uniewinnienia swojej klientki. Czyje argumenty przeważą?

Piotr Żak ze Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach nie ma wątpliwości: Anna Habało, była szefowa rzeszowskiej prokuratury apelacyjnej, jest winna. Winna jest korupcji, powoływaniu się na wpływy, „ustawianiu” konkursu na stanowisko w podległej jej Prokuraturze Apelacyjnej w Rzeszowie, nieprawnej pomocy w zdaniu egzaminu adwokackiego.

Dlatego prokuratura chce, by osiem lat spędziła w więzieniu i przez dziesięć lat nie mogła wykonywać zawodów związanych z tworzeniem i egzekwowaniem prawa. Dowodem jej winy mają być zeznania świadków, faktury, zapiski w kalendarzu jej przyjaciela i nagrania z podsłuchanych przez CBA jej rozmów. Mocne, niepodważalne dowody - zapewnia prok. Żak.

Innego zdania jest Janusz Kaczmarek, adwokat oskarżonej. Na sali Sądu Rejonowego w Tarnowie punkt po punkcie starał się podważyć wiarygodność dowodów oskarżenia. Zaczął od sugestii, że obecność Habało przed sądem może być polityczną zemstą. Podnosił, że najważniejsi świadkowie oskarżenia są mało wiarygodni, niekonsekwentni i raz po raz zmieniali zeznania. A dlaczego wnioski CBA do sądu o zgodę na założenie podsłuchów podejrzanym nie zawierały uzasadnień, choć powinny? - mnożył wątpliwości mec. Kaczmarek.

Kto wyszedł zwycięsko z tego pojedynku na sali sądowej?

W dalszej części przeczytasz:

 • jak obrońca oskarżonej charakteryzuje głównego świadka oskarżenia
 • co zawiera notatnik byłego prokuratora Zbigniewa N.
 • co o winie oskarżonej mówią nagrania podsłuchanych rozmów
 • jakie wątpliwości budzi u obrońcy postępowanie prokuratrury
Pozostało jeszcze 88% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.