Anna Ciarkowska: Słowa we mnie niebezpiecznie rosły

Czytaj dalej
Fot. M. Zacharow
Katarzyna Kachel

Anna Ciarkowska: Słowa we mnie niebezpiecznie rosły

Katarzyna Kachel

Jeśli nie nauczymy się o tym, co nas boli rozmawiać jako dzieci, później też nie będziemy umieli - mówi Anna Ciarkowska, autorka książki „Pestki”.

"Kiedy książka była już w części napisana, zadzwoniłam do mamy i powiedziałam: To nie jest o tobie, to opowieść o złej matce. Na co ona odpowiedziała: To jasne, bo przecież ja jestem dobra".

Takie zdanie mogłoby równie dobrze wyjść z ust książkowej matki czy babki.

Mogłoby, ale postaci, które znajdują się w tym całym kosmosie książki są zlepkami różnych osób i rozmaitych sytuacji. Nie wszystkie odlepiłam ze swojego życia.

Nie da się jednak napisać takiej książki, nie nosząc w sobie podobnych zdarzeń czy choćby emocji.

Zgoda, jest sporo punktów styku pomiędzy moją bohaterką a mną, ale starałam się tak książkę kroić i szyć, by szwy nie były nadto widoczne. Wiele jest we mnie smutku, wrażliwości, samotności. Także poczucia niezrozumienia.

Zapytam wprost: Cierpiałaś na depresję?

Tak. Dlatego też wiem, że kiedy człowiek raz wejdzie do piwnicy i ta piwnica się w nim otworzy, to nawet jak będzie ją bardzo mocno zamykać, to o jej istnieniu nie zapomni. Bardzo dobrze pamiętam, kiedy Maria Peszek w jednym z wywiadów opowiedziała, że ma depresję i cały dzień leży nieruchomo na plaży w hamaku. Wszyscy się z tego śmiali, komentowali, no bo przecież „każdy chciałby mieć depresję na plaży w Tajlandii”. Ja się nie śmiałam.

Czytaj więcej o przeżyciach autorki książki "Pestki".

Pozostało jeszcze 85% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Kachel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.