Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Anna Budzyńska: Dziś nie ma już miejsca dla kapryśnych diw

Czytaj dalej
Fot. Adam Nawracaj
Sebastian Gabryel

Anna Budzyńska: Dziś nie ma już miejsca dla kapryśnych diw

Sebastian Gabryel

– Staramy się docierać do odbiorców, którzy sami z siebie nie czują potrzeby słuchania muzyki klasycznej, ale gdy usłyszą ją przypadkowo, dają się jej porwać i są zachwyceni koncertem – mówi Anna Budzyńska, prezeska Fundacji Świat Możliwości oraz ceniona śpiewaczka.

Na początku 2016 roku stanęła pani na czele Fundacji Świat Możliwości. Co jest jej głównym celem? I jak to się stało, że postanowiła Pani zaangażować się w jej działania?

Głównym obszarem działalności Fundacji Świat Możliwości jest kultura, sztuka i edukacja. W szczególności interesuje nas organizacja oraz wspieranie inicjatyw z zakresu tzw. kultury wysokiej, a także ambitne projekty artystyczne oraz wspieranie uzdolnionych artystów – zarówno na etapie edukacji, jak i realizacji kariery zawodowej. Poruszając się już blisko dwadzieścia lat w świecie artystycznym, widzę rosnącą potrzebę działania w tych zakresach. Coraz mniejsze zainteresowanie najmłodszych pokoleń np. muzyką klasyczną, nie wynika z tego, że jest ona formą archaiczną. To wynika raczej z braku podstawowej edukacji w tym zakresie – za co, niestety, można winić tylko system edukacji – wyzwalającej potrzebę obcowania z pięknem. Trzeba zdać sobie sprawę, że muzyka klasyczna cały czas jest dookoła nas. W filmach, reklamach, restauracjach, na ślubach – wszędzie wykorzystujemy wspaniałe, wzruszające melodie. Jeśli wymieniłabym tytuły dzieł, z jakich pochodzą, to większość osób stwierdziłaby, że w życiu o nich nie słyszała. Kiedy jednak zanucę fragment barokowej arii G. F. Haendla czy J. S. Bacha, okazuje się, że „przecież każdy to zna”. Dlatego wspólnie z fundacją postawiłam sobie za cel zwiększenie obecności wartościowej sztuki w bezpośrednim otoczeniu poznaniaków i Polaków. Wyprowadzenie tych inicjatyw z zamkniętych murów instytucji w miejsca mniej krepujące, często kameralne, a tym samym umożliwienie bezpośredniego kontaktu artysty z odbiorcą, daje niesamowite efekty. Okazuje się, że ludzie np. w małych miejscowościach, gdzie oferta kulturalna jest uboga, szczelnie wypełniają kościoły czy sale, w których występujemy. Staramy się docierać do odbiorców, którzy sami z siebie nie czują potrzeby słuchania muzyki klasycznej, ale gdy usłyszą ją przypadkowo, dają się jej porwać i są zachwyceni koncertem. Wielokrotnie byłam świadkiem – zarówno jako wykonawca, jak i organizator – sytuacji, w których ludzie mający pierwszy raz styczność z muzyką klasyczną, są zszokowani, że jest ona przystępna, piękna, że wcale nie trzeba być wielkim melomanem i znawcą, by odczuć przyjemność z obcowania z nią. Jednak warunkiem takiego zdarzenia jest wysoka jakość wykonawcza. Gdy laik usłyszy kiepskie wykonanie, stwierdzi, że ta muzyka jest kiepska. Nie będzie mieć świadomości, że to było tylko brzydko podane arcydzieło… Osobiście wierzę, że poprzez piękno sztuki zmienia się w ludziach dusza, a wtedy zmienia się także ich codzienność, wrażliwość i stosunek do drugiego człowieka. Potrzebujemy takich małych zmian, by inicjować wielkie zmiany na lepsze w naszym świecie.

By móc coś zmienić, zwykle trzeba ominąć wiele przeszkód…

Proszę wybaczyć użycie brzydkiego terminu, ale w Polsce rynek muzyczny wciąż jest mało rozwinięty. Istnieją wspaniałe inicjatywy o najwyższej jakości, jednak one docierają wciąż do zbyt małej liczby odbiorców. Polski rynek jest trudny także z punktu widzenia artysty. Przykro mówić o finansach w kontekście wielkich idei, ale niejednokrotnie to one determinują naszą rzeczywistość. Z działaniami artystycznymi nie jest inaczej. Dopóki nie nauczymy się, że prawdziwa sztuka ma wielką wartość i nie zechcemy za udział w niej zapłacić odpowiedniej ceny, nie będziemy mieli wielu wspaniałych wydarzeń artystycznych w naszych miastach. Państwo nie jest w stanie sfinansować najlepszych artystów dla każdego koncertu, spektaklu czy wystawy. Z tego powodu wielu najwybitniejszych artystów młodego pokolenia zaraz po studiach wyjeżdża z Polski i zostaje wessanych w działalność na scenach europejskich i światowych. Od ręki mogłabym wymienić nazwiska kilkunastu osób z mojego pokolenia, które już występują w takich salach jak mediolańska Opera la Scala czy nowojorskie Carnegie Hall czy Metropolitan Opera. Niestety, Polska rzadko przyciąga te osoby z powrotem na swoje sceny, bo i rzadko może zaoferować równie ciekawe projekty i warunki ich realizacji. Działania fundacji widzę więc również w aspekcie kreowania wydarzeń, w których uczestniczyć będą niezwykle utalentowani poznańscy i polscy artyści.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Sebastian Gabryel

Dziennikarz Działu Kultury w dzienniku Głos Wielkopolski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.