Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Andrzej Rychard: PiS raczej nie wygra wyborów do PE. Koalicja Europejska ma w sobie efekt świeżości

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Agaton Koziński

Andrzej Rychard: PiS raczej nie wygra wyborów do PE. Koalicja Europejska ma w sobie efekt świeżości

Agaton Koziński

„500 plus” przywróciło związek między polityką i życiem codziennym. Rządząca wcześniej PO ten związek rozerwała - mówi prof. Andrzej Rychard, socjolog z PAN

Gdy pan słyszy hasło „500 plus”, to co pan myśli?
Że to już naturalny element środowiska życia Polaków. Tak naturalny, że oderwał się od inicjatora, PiS-u. Dziś żadna partia polityczna nie jest w stanie tego programu zlikwidować.

Co jakiś czas pojawiają się politycy, którzy o tym mówią.
I tak im by się to nie udało, gdyby zdobyli władzę. Można go co najwyżej zastąpić programem lepszym, na przykład „800 plus”, czy „1000 plus”. To wszystko.

To opinia socjologa, czy raczej obserwatora życia politycznego?
Mówię teraz jako socjolog. „500 plus” przeszło bardzo ważną ewolucję. Od początku było elementem przywracania związku między polityką i życiem codziennym. Rządząca wcześniej Platforma w czasie swych rządów ten związek rozerwała.

Długo się to Polakom podobało.
Ale na koniec PO przegrała wybory. Zapłaciła w ten sposób za kolejne opowieści w stylu „nie róbmy polityki, budujmy drogi”. Powtarzając je, rozerwali w świadomości Polaków przekonanie, że politycy mają wpływ na rzeczywistość. To odpolityzowanie sukcesu transformacji prezes Kaczyński ponownie spolityzował decyzją o wprowadzeniu 500 plus.

Znów zaczęło się opłacać zwracać uwagę na to, co mówią politycy?
Znów pojawił się związek między sytuacją osobistą Polaków i działaniem polityków. Ale dziś pod 500 plus podpisują się właściwie wszyscy, ten program ma coraz mniej wspólnego z jego autorem. To dlatego nazywam go elementem naturalnego środowiska.

Czy teraz Jarosław Kaczyński - zapowiadając 500 zł na pierwsze dziecko - przypomniał, kto jest autorem tego programu?
Tak, przypomniał. Zrobił to także dlatego, bo zorientował się, że pierwotny pomysł ma coraz słabszą siłę oddziaływania politycznego.

Sequele kinowe zwykle mają wyższą oglądalność niż pierwsze części. Druga część serii „500 plus” będzie się rządziła tymi samymi regułami co serie w kinach?
Polityka to nie kino. Rozszerzenie tego programu nie ma siły oryginału, tym bardziej że ten pomysł wcześniej zgłaszały inne ugrupowania.

Brakuje efektu świeżości?
Właśnie. Zresztą Kaczyński też ma tego świadomość - dlatego tę propozycję obudował innymi elementami. One wszystkie razem mają pewną siłę. Natomiast mam inną wątpliwość w tej kwestii - jest duża odległość czasowa między ogłoszeniem tych propozycji, a wyborami, zwłaszcza parlamentarnymi. Nie wiem, czy uda się podtrzymać do nich zainteresowanie.

Temu ma służyć kalendarium realizacji programu. Trzynasta emerytura będzie wypłacona przed eurowyborami, 500 zł na pierwsze dziecko - przed wyborami do Sejmu.
Mimo to odległość czasowa jest duża, podtrzymanie nastroju będzie wymagać wysiłku. Poza tym Kaczyński, rozszerzając „500 plus” przedstawił postulat na wybory krajowe, tymczasem teraz przygotowujemy się do eurowyborów. Wcale więc te programy nie muszą się okazać trampoliną do ich wygrania. Od początku transformacji cały czas rośnie grupa Polaków, którzy kalkulują - bo zostali zmuszeni do tego, by nauczyć się liczyć.

Co im wychodzi z rachunków?
Widzą nie tylko zyski z rozszerzenia „500 plus”, ale też rosnące obciążenie budżetu wszystkimi złożonymi obietnicami. Dlatego wcale nie jest tak, że wszyscy Polacy gremialnie pozytywnie ocenili pięć nowych propozycji PiS. Sondaż SW Research pokazał, że co trzeci Polak jest przeciwny przyznawaniu 500 zł na pierwsze dziecko - zaskakująco dużo.

30-32 proc. Polaków to naturalny elektorat Platformy i Nowoczesnej - pokazały to wybory z 2015 r.
To nie musieli być tylko wyborcy tych partii. A na pewno zaskakująco sporo osób nie poparło tych koncepcji, mimo że przecież wydawały się takim wspaniałym prezentem.

Skąd te wątpliwości? Naprawdę Polacy tak bardzo przejmują się wysokością deficytu budżetowego?
Na pewno nie są to zwolennicy PiS-u. Ale proszę pamiętać, że ta partia wygrała wybory w 2015 r. nie dzięki poparciu swego żelaznego elektoratu, ale dlatego, że zdołała wyraźnie wyjść poza jego krąg.

Poszerzyła go o co najmniej 7 proc.
Bo zdołała przyciągnąć do siebie nie tylko mieszkańców małych ośrodków, ale też tych z miast większych. Na przykład osoby sfrustrowane, które nie załapały się na modernizacyjną obietnicę Platformy, które dostrzegły, że - wbrew obietnicom - nie wystarczy skończyć studia, by dobrze zarabiać. Oni w 2015 r. poparli PiS, ale teraz mogą do nich trafiać argumenty pod hasłem: czy Polskę na te wydatki stać.

Tyle że te komentarze pochodzą tylko z kręgów eksperckich. Nawet PO - ustami Sławomira Neumanna - zapewniła, że ona popiera pięć propozycji PiS.
Obietnicę 500 zł na pierwsze dziecko Platforma przedstawiała już wcześniej. Generalnie politycy boją się powiedzieć, że odrzucają jakieś rozwiązania prosocjalne. Teraz czekają na wyniki sondaży, sprawdzają, jakie są reakcje społeczne na pięć propozycji PiS. Gdy z nich wyjdzie, że nie wzbudziły powszechnego entuzjazmu, to nabiorą odwagi w ich krytyce.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agaton Koziński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.