Olga Krzyżyk

Alstom Konstal Chorzów chce na Śląsku zbudować system metra

Alstom Konstal Chorzów chce na Śląsku zbudować system metra
Olga Krzyżyk

Fabryka Alstom Konstal w Chorzowie produkuje metra dla Budapesztu, Amsterdamu, Dubaju i Arabii Saudyjskiej. Firma chce zbudować także system metra na Śląsku.

Lesław Kuzaj, prezes Alstom Polska, zachęca do dyskusji o budowie w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej linii metra. Deklaruje, że fabryka w Chorzowie, gdzie powstają składy metra m.in. dla Arabii Saudyjskiej, jest gotowa na takie przedsięwzięcie.

- Na Śląsku chcę zaproponować w pełni zautomatyzowany pociąg metra. Zautomatyzowane perony pozwalałyby pasażerom wsiadać i wysiadać z metra, bez zaangażowania ludzi - wyjaśnia Lesław Kuzaj, prezes Alstom Polska. Chcielibyśmy wprowadzić na Śląsku możliwość odzyskiwania energii. Metro rozpędza się na jednej stacji i zwalnia na drugiej. To doskonały moment, by odzyskać energię. Pozwoliłoby to na stworzenie energooszczędnego systemu metra - dodaje.

Zwykle miasta, gdzie jest powyżej 1 mln mieszkańców, mają przynajmniej jedną linię metra, co oznacza, że w naszej aglomeracji miałyby dwie takie linie. Alstom wspólnie z Politechniką Śląską proponuje nowoczesne rozwiązania lekkiego metra dla Śląska.

- Metro wcale nie musi być pod ziemią. Szybszy i tańszy sposób to budowa metra na estakadach lub na poziomie linii jezdni - podkreśla Janusz Ćwiek, kierownik Katedry Transportu Kolejowego Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej.

Prezes Alstomu mówi, że budowa zajęłaby tylko 3-4 lata...

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.