Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Alfabet polskich gangsterów ostatnich 25 lat

Czytaj dalej
Artur Drożdżak

Alfabet polskich gangsterów ostatnich 25 lat

Artur Drożdżak

W ostatnim ćwierćwieczu było o nich głośno. Byli panami życia i śmierci, królami oszustów, bandytami, których ścigała nie tylko polska policja. Większość skończyła w więziennej celi. Przypominamy krótko ich sylwetki i grzechy.

A jak Al Capone

To pseudonim Władysława Ch., który na Sądecczyźnie stworzył grupę przestępczą. Boss odsiaduje dożywocie za kilka zabójstw, podobnie jak czterech ludzi z jego grupy, która działała od 1996 r. i dokonywała wymuszeń haraczy, rozbojów, napadów na plebanie, porwań i 8 zabójstw. Swoje ofiary przestępcy zakopywali w lasach, jedną zastrzelili w centrum miasta.

B jak Banan

Od roku i trzech miesięcy do siedmiu i pół roku więzienia oraz kary grzywny - to wyrok gdańskiego Sądu Okręgowego w głośnej sprawie tzw. gangu Banana. Prokuratura oskarżyła 15 osób, mieszkańców gdańskiej Oruni, o handel narkotykami, a niektórych o wymuszenia, gwałty i rozboje. Jacek B., ps. Banan, miał zarzut kierowania gangiem, ale został od tego uniewinniony. Grupa zajmowała się handlem narkotykami, głównie heroiną.

C jak Ciolo

Robert K., ps. Ciolo, w 2015 r. został skazany na 25 lat więzienia za udział w napadzie w Markach w 1993 roku.

Sąd uznał, że torturował kobietę, którą chciał obrabować. Mężczyzna przypalał ofiarę żelazkiem. Próbował też zabić jej ochroniarza.

„Ciolo” to jeden z najgroźniejszych polskich przestępców. Urodził się w Lublinie, gdzie zdobył szacunek w przestępczym światku i stanął na czele gangu.

Grupa specjalizowała się w wymuszeniach i napadach. Podczas jednego z nich, w sierpniu 1992 r., Robert K. zastrzelił hurtownika cukru. „Ciolo” ma już na koncie pięć wyroków dożywocia za dokonanie 6 zabójstw.

D jak Dżudżu

W dalszej części tekstu poznasz kolejnych, najgroźniejszych polskich gangsterów, którzy siali postrach w całym kraju.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Artur Drożdżak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.