Alfabet polskich gangsterów ostatnich 25 lat

Czytaj dalej
Artur Drożdżak

Alfabet polskich gangsterów ostatnich 25 lat

Artur Drożdżak

W ostatnim ćwierćwieczu było o nich głośno. Byli panami życia i śmierci, królami oszustów, bandytami, których ścigała nie tylko polska policja. Większość skończyła w więziennej celi. Przypominamy krótko ich sylwetki i grzechy.

A jak Al Capone

To pseudonim Władysława Ch., który na Sądecczyźnie stworzył grupę przestępczą. Boss odsiaduje dożywocie za kilka zabójstw, podobnie jak czterech ludzi z jego grupy, która działała od 1996 r. i dokonywała wymuszeń haraczy, rozbojów, napadów na plebanie, porwań i 8 zabójstw. Swoje ofiary przestępcy zakopywali w lasach, jedną zastrzelili w centrum miasta.

B jak Banan

Od roku i trzech miesięcy do siedmiu i pół roku więzienia oraz kary grzywny - to wyrok gdańskiego Sądu Okręgowego w głośnej sprawie tzw. gangu Banana. Prokuratura oskarżyła 15 osób, mieszkańców gdańskiej Oruni, o handel narkotykami, a niektórych o wymuszenia, gwałty i rozboje. Jacek B., ps. Banan, miał zarzut kierowania gangiem, ale został od tego uniewinniony. Grupa zajmowała się handlem narkotykami, głównie heroiną.

C jak Ciolo

Robert K., ps. Ciolo, w 2015 r. został skazany na 25 lat więzienia za udział w napadzie w Markach w 1993 roku.

Sąd uznał, że torturował kobietę, którą chciał obrabować. Mężczyzna przypalał ofiarę żelazkiem. Próbował też zabić jej ochroniarza.

„Ciolo” to jeden z najgroźniejszych polskich przestępców. Urodził się w Lublinie, gdzie zdobył szacunek w przestępczym światku i stanął na czele gangu.

Grupa specjalizowała się w wymuszeniach i napadach. Podczas jednego z nich, w sierpniu 1992 r., Robert K. zastrzelił hurtownika cukru. „Ciolo” ma już na koncie pięć wyroków dożywocia za dokonanie 6 zabójstw.

D jak Dżudżu

W dalszej części tekstu poznasz kolejnych, najgroźniejszych polskich gangsterów, którzy siali postrach w całym kraju.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Artur Drożdżak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.