Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Aleksandra Dulkiewicz, nowa prezydent Gdańska. Temperament polityczny ma po ojcu

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Swiderski
Agnieszka Kamińska

Aleksandra Dulkiewicz, nowa prezydent Gdańska. Temperament polityczny ma po ojcu

Agnieszka Kamińska

Aleksandra Dulkiewicz została prezydentem Gdańska, uzyskując 82 proc. głosów. Wywodzi się ze środowiska konserwatystów, ważne są dla niej wartości dominikańskie.

Prezydent Aleksandry Dulkiewicz nie byłoby, gdyby nie dominikanie. I należy to rozumieć w sensie dosłownym, jak i mentalnym. Żeby poznać nową prezydent Gdańska i to, jakimi kieruje się wartościami, trzeba cofnąć się w czasie. Najpierw plac Dominikański w Gdańsku. To tam rodzice jej ojca prowadzili stoiska z nabiałem. Dziadek po sery jeździł pociągiem aż na Białostocczyznę, do Moniek.

Rodzice jej mamy zajmowali się szyciem koszul. Ich pracownia rzemieślnicza znajdowała się również w ścisłym centrum miasta, przy ul. Podwale Staromiejskie. Ola jako dziecko, wraz z młodszą siostrą Martą, pomagała babci w najbardziej pracochłonnym, przedświątecznym okresie. Podawała klientom muszki i chusteczki do butonierek. Przyznaje, że czyniła to z dumą. Już wtedy, można powiedzieć, zetknęła się z prezydenturą i to najwyższego kalibru. W koszuli uszytej w zakładzie jej dziadków, w grudniu 1990 r., Lech Wałęsa złożył przysięgę prezydencką. Aleksandra Dulkiewicz sentymentu do koszul więc nie kryje, na swojej stronie internetowej napisała nawet o umiłowaniu do tej części garderoby. I coś w tym musi być. Po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza stwierdziła, że będzie jej bardzo brakowało „uśmiechniętego Szefa, w tej jego kraciastej koszuli”.

Prezes u dominikanów

Wróćmy jednak do zakonników. Katechetą w Technikum Łączności, w którym uczył się jej tata Zbigniew, był ojciec Ludwik Wiśniewski. Ten sam, który podczas pogrzebu Pawła Adamowicza wygłosił płomienne przemówienie o konieczności skończenia z nienawiścią. To właśnie ojciec Wiśniewski namówił Zbigniewa Dulkiewicza do udziału w Duszpasterstwie Akademickim „Górka” przy kościele św. Mikołaja. Traf chciał, że na spotkania do zakonników przychodziła też jej mama Izabela, wówczas uczennica I Liceum Ogólnokształcącego.

W słynnym ogólniaku zetknęła się z przyszłymi opozycjonistami. Wśród nich byli m.in. tragicznie zmarły w katastrofie smoleńskiej Aram Rybicki, Grzegorz Grzelak, ojciec Piotra - obecnego zastępcy prezydenta Gdańska, ale też Aleksander Hall, założyciel Ruchu Młodej Polski. - Poznałem rodziców Oli na przełomie 1971 i 72 r. Zbyszek był nieformalnym prezesem duszpasterstwa przy zakonie dominikanów. Trudno dziś powiedzieć, czy został nim w wyniku jakichś wewnętrznych wyborów, czy ojciec Ludwik wskazał Zbyszka, a może ten tytuł prezesowski przylgnął do niego wskutek wyjątkowej aktywności w duszpasterstwie. Bo rzeczywiście było tak, że Zbyszek był głównym organizatorem różnych inicjatyw, np. wycieczek, rajdów, spływów kajakowych - opowiada Hall.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agnieszka Kamińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.