Album Rodzinny: Z życzeniami dla Młodej Pary z okazji ślubu
Przed wielu laty panował piękny zwyczaj przesyłania telegramów z życzeniami dla nowożeńców z okazji zawarcia przez nich związku małżeńskiego.
Okres świąt Wielkanocy to czas, kiedy wiele młodych par zawiera związki małżeńskie. Ale dzisiaj chyba już nikt nie otrzymuje z tej okazji telegramów z życzeniami, jak to bywało dawniej.
Wśród moich rodzinnych pamiątek zachował się album z telegramami, które otrzymali w dniu ślubu moi dziadkowie - Bernard i Leokadia Jaugschowie. Album jest zielony, z wytłoczonym złotym napisem: TELEGRAMY. W środku doliczyłam się aż 149 telegramów, 27 laurek, wizytówek i listów, pisanych najczęściej po niemiecku z życzeniami dla Młodej Pary.
Ślub moi dziadkowie brali w Podgórzu. Co prawda nie na Wielkanoc, ale 21 października 1918 r., a więc na niecały miesiąc przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Dla mieszkańców Podgórza i Torunia były to jednocześnie ostatnie dni istnienia w granicach niemieckiej Drugiej Rzeszy.
Panna Młoda w dniu ślubu miała 22 lata. Była najstarszą córką znanego podgórskiego mistrza rzeźnickiego Maksymiliana Nogi i jego żony Tekli z domu Stroińska. Moi pradziadkowie byli ludźmi szanowanymi, znanymi z ofiarności i dobroczynności, a Maksymilian Noga otrzymał w 1934 r. tytuł honorowego obywatela Podgórza.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień