Akademia wykształci około 130 ekspertów
Dziś (18 lipca) rusza Lubuska Akademia Rozwoju. Udział nic nie kosztuje, a stawką są wielkie pieniądze dla firm, instytucji i samorządów.
- Akademia została powołana w celu prezentacji regionalnych i krajowych konkursów oraz lepszego przygotowania wszystkich potencjalnych beneficjentów - wyjaśnia ideę jej powstania marszałek Elżbieta Anna Polak. - Eksperci będą szczegółowo omawiać konkursy i kryteria dostępu, podpowiedzą, jak napisać projekt, aby uzyskał jak najwyższą ocenę.
Zajęcia są za darmo
W bezpłatnych zajęciach, organizowanych raz w miesiącu, udział może wziąć 130 słuchaczy. Lista uczestników pozostanie otwarta do 28 sierpnia, do 12.00. Pierwsza sesja wykładowa będzie 26 sierpnia. Kto może wziąć udział w zajęciach? Zgłosić się mogą potencjalni beneficjenci: przedstawiciele urzędów, samorządów, organizacji pozarządowych i okołobiznesowych, przedsiębiorcy, pracownicy firm.
Chętnych do udziału w zajęciach przybywa. Rozmawialiśmy z niektórymi jej uczestnikami. - Myślę, że te zajęcia nauczą mnie skutecznie aplikować o pieniądze z Unii Europejskiej - mówi „GL” Marek Jackowski z firmy Bagietka w Kostrzynie nad Odrą. Wie o co walczy: dzięki już uzyskanemu wsparciu unijnemu jego firma zautomatyzowała swoją produkcję.
Można się zgłosić do 28 sierpnia. Informacje o naborze: akademia.lubuskie.pl
Agata Zielińska z firmy Lignapol ze Skwierzyny przyznaje, że od czasu, gdy brała udział w misji gospodarczej do Grecji, pilnie śledzi inicjatywy urzędu marszałkowskiego, dotyczące szkoleń czy dostępnych funduszy unijnych. - Kiedyś staraliśmy się o dofinansowanie jednej inwestycji w firmie, niestety nie udało się - wspomina. - Mam nadzieję, że zajęcia w Lubuskiej Akademii Rozwoju nauczą mnie lepiej pisać wnioski o unijne pieniądze.
Marszałek Polak przyznaje, że napisać dobry projekt nie jest łatwo. - Zwykłemu beneficjentowi trudno jest się odnaleźć w gąszczu programów. Do tego mamy Strategię Polski Zachodniej, Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego, regionalne programy operacyjne, program transportowy, program gospodarki odpadami. Każdy projekt musi być spójny ze strategią rozwoju województwa i z jakimś programem branżowym. Te wszystkie powiązania muszą być czytelne.
Jak będzie działać Lubuska Akademia Rozwoju:
Samorządy też chcą walczyć o pieniądze
Na liście potencjalnych słuchaczy przybywa też samorządowców. Znalazła się na niej m.in. Sylwia Łaźniewska, zastępca burmistrza Dobiegniewa. - Gmina skorzystała już z pieniędzy unijnych przy wielu inwestycjach i w ciągu najbliższych lat będziemy starać się o kolejne, m.in. na rewitalizację miasta. Przez udział w Lubuskiej Akademii Rozwoju chcę poznać lepiej Regionalny Program Operacyjny, aby nasze projekty bardzo dokładnie wpisywały się w jego wytyczne - mówi nam.
Dzisiejsza sesja, inaugurująca Lubuską Akademię Rozwoju, rozpocznie się o 13.00 w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze.
Autor: Urszula Baumann, Marek Białowąs