Afera podkarpacka. Sprawa księdza i byłego dyrektora Lasów Państwowych w Krośnie umorzona

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik / Polskapresse
Anna Janik

Afera podkarpacka. Sprawa księdza i byłego dyrektora Lasów Państwowych w Krośnie umorzona

Anna Janik

Nieoczekiwany obrót przybrał jeden z wątków tzw. afery podkarpackiej dotyczący księdza oraz byłego dyrektora Lasów Państwowych w Krośnie. Sąd umorzył ich sprawę, wskazując na braki formalne.

Przypomnijmy, że obaj oskarżeni, czyli ksiądz Robert M., były proboszcz Katedry Polowej Wojska Polskiego, oraz Edward B., były dyrektor Lasów Państwowych w Krośnie, zostali w kwietniu 2018 roku skazani nieprawomocnym wyrokiem na kary po dwa lata więzienia. Robert M. za powoływanie się na wpływy w instytucjach publicznych i obietnicę załatwienia w niej sprawy w zamian za sztabkę złota, a Edward B. za przyjęcie 50 tys. zł łapówki.

Sąd nakazał im także zapłacenie grzywny: ks. Robert M. w wysokości 150 tys. zł, a Edward B. 60 tys. zł. Orzekł także przepadek korzyści uzyskanych z przestępstwa. Wyrok zapadł po prawie dwóch latach niejawnego procesu i złożono od niego odwołanie. W wyniku apelacji rzeszowski sąd okręgowy uchylił wyrok i zwrócił sprawę do sądu I instancji do ponownego rozpatrzenia.

Akt oskarżenia do poprawki

To właśnie ten sąd umorzył postępowanie. Jak wyjaśniła portalowi Onet.pl rzeczniczka sądu rejonowego Alicja Kuroń, przyczyną były braki formalne w akcie oskarżenia, który do sądu skierowała prokuratura. Problemy z aktem oskarżenia w tej sprawie pojawiły się już w 2016 r., podczas pierwszego procesu duchownego i dyrektora. Orzekająca wówczas sędzia zwróciła do prokuratury akt oskarżenia ze względu właśnie na braki formalne, ale wtedy prokuratura złożyła pismo, które miało uzupełniać te braki. Proces się rozpoczął i zapadł pierwszy wyrok. Dla sędziego, na którego biurko trafiły akta po apelacji, nie było to jednak wystarczające. Stąd decyzja o umorzeniu. Nie jest ona prawomocna.

Więcej o aferze podkarpackiej przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Janik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.