Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Mariusz Grabowski

Afera Bergu. Jak ludzie Bieruta manipulowali rządem na emigracji

W bawarskim Bergu - stąd nazwa afery - mieściła się jedna z dwóch baz odpowiedzialnych za szeroko rozumianą łączność ośrodków emigracyjnych z krajow Fot. Wikipedia/Domena publiczna W bawarskim Bergu - stąd nazwa afery - mieściła się jedna z dwóch baz odpowiedzialnych za szeroko rozumianą łączność ośrodków emigracyjnych z krajowymi


Mariusz Grabowski

Politycy polskiej powojennej emigracji kłócili się latami, czy warto współpracować z CIA i jak daleko się w tej współpracy posunąć. W efekcie dali się rozegrać agentom MBP.

Szpiegowski skandal, który wstrząsnął polską emigracją na Zachodzie na przełomie 1952 i 1953 r. sprawił, że nigdy potem nie odegrała już znaczącej politycznej roli. Największe koszty afery ponieśli Polacy w kraju. „Gdyby kraj wiedział wszystko, co wiedzieliśmy my tu w Londynie, nie krwawiłby się tak strasznie, nie zmniejszałby tak straszliwie polskich sił” - pisał w jednym z polemicznych artykułów Stanisław Cat-Mackiewicz, który wyświetleniu sprawy poświęcił chyba najwięcej uwagi.

Aby zrozumieć przyczyny i skutki Bergu, trzeba przyjrzeć się skomplikowanej sytuacji powojennej emigracji politycznej w Londynie u progu lat 50. Sławomir Cenckiewicz w tekście „Afera Bergu” z 2004 r. pisał: „Beznadziejna sytuacja w kraju, brutalne pacyfikacje >>leśnych<<, a także kryzys polityczny i rozbicie w >>polskim Londynie<< po śmierci prezydenta Władysława Raczkiewicza w 1947 r. sprawiły, iż część uchodźstwa decydowała się na współpracę wywiadowczą z Amerykanami. Celowały w tym ugrupowania skupione wokół Rady Politycznej (porozumienia partii skłóconych z Augustem Zaleskim, nowym prezydentem RP: Stronnictwa Narodowego, Polskiej Partii Socjalistycznej i Polskiego Ruchu Wolnościowego Niepodległość i Demokracja)”.

Było to oczywiście na rękę Amerykanom. W miarę wzmagania się „zimnej wojny” Waszyngton poszukiwał bowiem nowych form i instrumentów oddziaływania - jednym z nich miały stać się emigracje z krajów Europy Środkowo--Wschodniej. Organizatorem oficjalnej współpracy emigracji był utworzony w czerwcu 1949 roku Komitet Wolnej Europy z siedzibą w Nowym Jorku. Podstawowym zadaniem Komitetu było szerzenie antykomunistycznych nastrojów wśród mieszkańców krajów za żelazną kurtyną. Najważniejszym przejawem tej akcji było m.in. utworzenie Rady Wolna Europa. Jednocześnie Amerykanie penetrowali środowiska emigracyjne, widząc tam możliwości poprawy swoje działalności wywiadowczej skierowanej przeciwko Kremlowi i jego satelitom. Rolę tę spełniał Wydział Operacji Zachodnio-Europejskich wspomnianego wyżej Komitetu Wolnej Europy.

Jeszcze w 1950 r. „polski Londyn” przypominał pole wojny domowej. Gen. Kazimierz Sosnowski pisał wręcz o „zaciekłych walkach politycznych, stających się dla szerszego ogółu Polaków coraz to mniej zrozumiałe, coraz bardziej gorszące”.

W bawarskim Bergu - stąd nazwa afery - mieściła się jedna z dwóch baz odpowiedzialnych za szeroko rozumianą łączność ośrodków emigracyjnych z krajow
Wikipedia/Domena publiczna W bawarskim Bergu - stąd nazwa afery - mieściła się jedna z dwóch baz odpowiedzialnych za szeroko rozumianą łączność ośrodków emigracyjnych z krajowymi

Milion od CIA
Powyższe gorzkie uwagi Sosnkowski notował w chwili, gdy kulisy afery Bergu zaczęły przenikać do opinii publicznej. Jej początki sięgają końca 1950 r. Wtedy to bowiem Edward Sojka, jeden z działaczy Rady Politycznej, odpowiedzialny za kontakty z krajem, zawarł umowę z władzami USA o tzw. współpracy wywiadowczej. W związku z tym na terenie Niemiec zorganizowano dwie odpowiednie bazy wywiadowcze, między innymi w Bergu koło Monachium. Szkolono w nich szpiegów i organizowano wyprawy kurierskie itp. Innymi słowy Sojka - w zamian za amerykańskie fundusze - oddał do dyspozycji Waszyngtonu tych, którzy chcieli się podjąć akcji agenturalnych na terenie komunistycznej Polski.

W bawarskim Bergu - stąd nazwa afery - mieściła się jedna z dwóch baz odpowiedzialnych za szeroko rozumianą łączność ośrodków emigracyjnych z krajow
Wikipedia/Domena publiczna Zygmunt Zaremba. Jeden z ważniejszych członków Rady Politycznej, współautoryzował współpracę z CIA i służbami brytyjskimi

Ale Sojka nie był pierwszy. Cenckiewicz pisze

Dalej dowiesz się:

- na czym polegała szpiegowska afera z udziałem emigracji

- jak wywiad PRL wpadł na trop emigracyjnej siatki

- jak sprawę wykorzystała propaganda PRL

Pozostało jeszcze 83% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Mariusz Grabowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.