Andrzej Plęs

Adwokat: Rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym uderzy w rodziny skazanych

Adwokat: Rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym uderzy w rodziny skazanych Fot. archiwum
Andrzej Plęs

O konsekwencjach upublicznienia przez resort sprawiedliwości rejestru pedofilów rozmawiamy z rzeszowskim adwokatem Ryszardem Lubasem

Na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości pojawił się Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Z fotografiami, danymi osobowymi, rzadko z miejscem obecnego pobytu. Ta inicjatywa ministerstwa budzi wątpliwości środowiska prawniczego?

Patrzę na to w inny sposób. Jeśli ktoś jest pedofilem lub z innymi dewiacjami seksualnymi, skazanym przez sąd, to wyrok dla niego uwidoczniony jest w Krajowym Rejestrze Karnym. Coraz częściej pracodawcy żądają od aplikującego o pracę wypisu z KRK o tym, czy był karany. Dostęp do takich danych nie jest trudny, więc tworzenie jakiejś równoległej do KRK listy osób karanych jest publicznym stygmatyzowaniem tych skazanych. Tym bardziej, że nie jest wiadomo, czy na liście skazanych za przestępstwa seksualne nie znalazły się osoby, które już odpokutowały za to, co zrobiły, czy ich dane nie zostały wykreślone z KRK i mają „czystą kartotekę”. Bo jeśli został wykreślony z KRK, a pojawił się na jakiejś ministerialnej, internetowej liście, to jest konflikt. Domyślam się, że w intencjach ministerstwa jest jakaś prewencja: „ludzie, strzeżcie się tego człowieka, bo on jest niebezpieczny”. Przypuszczam, że Rejestr Sprawców nie zawiera informacji, czy dany osobnik jest „gwałcicielem z wyboru”, czy też jego dewiacja jest wynikiem choroby. A wtedy unifikacja wszystkich skazanych, to już nadużycie. Według mnie ta lista, to populistyczne obejście zasad życia społecznego. Z oczekiwaniem na tani poklask gawiedzi. Mnie opowieści natury ideologiczno - propagandowo - politycznej do mnie nie przemawiają, bo sądy kogoś skazały, ten odbył karę i odpokutował, więc dlaczego karać go dodatkowo jakimś rejestrem? Dla jasności: dopóki delikwent figuruje w KRK, jego dane powinny być jawne, ale kiedy z KRK zostaje wykreślony, to upublicznianie jego danych jest naruszeniem jego praw. Lista nie precyzuje, czy to seryjny gwałciciel, czynny pedofil czy „tylko” frustrat, ściągający z netu pornografię dziecięcą, podaje tylko paragraf kodeksu karnego, z którego został skazany. A przez niektóre media lista już została okrzyknięta „rejestrem pedofilów”.

W dalszej części przeczytasz:

 • o karze "dożywocia społecznego"
 • o tym co czeka rodziny przestępców seksualnych, którzy zostali ujawnieni w rejestrze
Pozostało jeszcze 41% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.