Adwokat Radosław Sz. nakłaniał do fałszywych zeznań. Sąd dyscyplinarny znalazł dla niego okoliczności łagodzące

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Cieśla
Łukasz Cieśla

Adwokat Radosław Sz. nakłaniał do fałszywych zeznań. Sąd dyscyplinarny znalazł dla niego okoliczności łagodzące

Łukasz Cieśla

Adwokat Radosław Sz. z Poznania został skazany za nakłanianie do fałszywych zeznań, ale sąd dyscyplinarny nie wydalił go z zawodu. Znalazł okoliczności łagodzące, na przykład młody wiek prawnika. Z zawodu nie został również wydalony adwokat Maciej R., któremu w innej sprawie zarzucono rażące działanie na szkodę klienta. Jeden sąd dyscyplinarny wydalił go z zawodu, ale drugi nakazał ponowne zbadanie sprawy.

To dwie różne sprawy dwóch poznańskich adwokatów. W przypadku mecenasa Radosława Sz. sprawa trafiła do sądu powszechnego, który uznał jego winę i zawiesił w wykonywaniu zawodu adwokata. Własne postępowanie prowadził również rzecznik dyscyplinarny dla adwokatów. Domagał się najsurowszej kary dla Radosława Sz., czyli wydalenia z zawodu. Ale stało się inaczej.

Czytaj więcej:

- Domagałem się wydalenia tego adwokata z zawodu

– potwierdza adw. Tomasz Krawczyk, pierwszy zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego przy poznańskiej Okręgowej Radzie Adwokackiej. - Broniąc oskarżonego w procesie karnym, namawiał telefonicznie pokrzywdzonego do złożenia fałszywych zeznań na korzyść jego klienta. Jednak sądy dyscyplinarne w Poznaniu i w Warszawie w mojej ocenie podeszły do sprawy zbyt liberalnie. Uznały, że zakażą mu wykonywania zawodu na okres pięciu lat. Sądy wzięły pod uwagę jego młody wiek oraz trudną sytuację życiową. Uznały też, że miał dobre intencje, bo chciał pomóc oskarżonemu klientowi, ale przekroczył prawnie dozwolone granice działania obrońcy. Mnie taka argumentacja nie przekonuje. Została złożona kasacja od prawomocnego orzeczenia i czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego.

Co o sprawie Radosława Sz. sądzi poznańska rada adwokacka? Dlaczego surowsza kara spotkała innego adwokata - Macieja R.? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Cieśla

Głównie piszę o sprawach kryminalnych, czasami o polityce. Ale chętnie podejmuję również inne, ciekawe i kontrowersyjne tematy.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.