Administracja skarbowa powstanie w Toruniu?
Prezydent Michał Zaleski wystąpił z apelem do premier Beaty Szydło w związku z konsultowanym projektem reformy o Krajowej Administracji Skarbowej.
Projekt zakłada, że w strukturze KAS nie będzie dotychczasowych izb i urzędów celnych oraz skarbowych, a także urzędów kontroli skarbowej. W zamian powstać mają izby administracji skarbowej, którym podlegać będą urzędy administracji skarbowej i celno-skarbowe. Ma to na celu uproszczenie postępowań oraz skrócenie procedur.
Michał Zaleski zaapelował, by siedziba Izby Administracji Skarbowej powstała w Toruniu. W apelu czytamy: „(...) Toruń jest stolicą samorządową województwa kujawsko-pomorskiego. W naszym mieście działa od lat Izba Celna - instytucja o charakterze regionalnym. Centralne położenie Torunia w regionie zapewnia sprawną i optymalną komunikację z wszystkimi gminami i instytucjami województwa, a przebiegająca przez miasto autostrada A1 pozwala na dogodną komunikację Torunia z dużymi miastami regionu: Włocławkiem i Grudziądzem. Toruń jest również najprężniej rozwijającym się miastem kujawsko-pomorskiego, absorbującym dynamicznie fundusze unijne i krajowe, będącym dla administracji rządowej sprawdzonym partnerem. Nasze miasto zapewnia także kompetentne zasoby ludzkie w sferze administracyjnej i finansowej, dzięki akademickiemu zapleczu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika”.
Warto dodać, że w Toruniu znajduje się najlepsza infrastruktura w województwie na potrzeby przyszłej Izby Administracji Skarbowej. Jej wartość (wg stanu na 31 grudnia 2015 r.) wynosi 31,9 mln zł. Istotne jest też to, że przyszła siedziba izby znajdowałaby się praktycznie w jednym miejscu, gdyż budynki Izby Celnej i Urzędu Celnego dzieli niewielka odległość.
Co istotne, przy Izbie Celnej funkcjonuje Zespół Wsparcia Testowania Systemu Informacyjnego Służby Celnej (TestReg), który testuje m.in. systemy wspierające proces poboru danin publicznych przez całą Służbę Celną.