Absolutny słuch, fenomenalna pamięć. Norbert, autystyczny geniusz z Boguchwały, zdradza niezwykłe talenty

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Agata Flak

Absolutny słuch, fenomenalna pamięć. Norbert, autystyczny geniusz z Boguchwały, zdradza niezwykłe talenty

Agata Flak

Największym marzeniem 17-letniego Norberta Tomaki z Boguchwały jest założenie zespołu muzycznego i nagrywanie płyt. Choć nie zna nut, potrafi bezbłędnie zagrać na keyboardzie usłyszaną melodię. Ma również doskonałą pamięć. Potrafi wrócić wspomnieniami do kilku lat wstecz, podać dokładną datę i dzień tygodnia.

Norbert jest autystycznym chłopcem, który talent muzyczny wykazywał od najmłodszych lat. Duży wpływ mieli na to jego rodzice. Bo kiedy chłopiec był jeszcze w łonie matki, jego tato przykładał do brzucha swojej żony słuchawki i puszczał ulubione kawałki muzyczne.

- Gdy urodził się nasz syn, w domu zawsze grała muzyka. Gdy tylko zaczął chodzić, słuchał jej nagminnie. Mógł to robić od rana do wieczora. Oprócz tego śpiewał i tańczył - opowiada mama Norberta.

Chłopiec wychował się na muzyce lat 80., gdzie królowały takie zespoły jak Lombard, Oddział Zamknięty czy Budka Suflera. Do dziś słucha ich płyt. Nie tak dawno razem z mamą i nauczycielką muzyki wybrał się na koncert zespołu Lady Pank. Muzycy odwiedzili Rzeszów.

Ale nie zawsze było tak kolorowo. Po urodzeniu Norbert został zarażony paciorkowcem.

- Lekarze nie dawali mu szans na przeżycie - opowiada jego mama. Chłopca udało się wyleczyć, jednak do czwartego roku życia często chorował, głównie na zapalenie płuc i oskrzeli.

Do tej pory Norbert zmaga się z wieloma problemami - słabo widzi, ma oczopląs, astmę oskrzelową, alergię i potrzebuje pomocy w wielu czynnościach życia codziennego, chociażby takich jak przygotowywanie posiłków, do niedawna także w ubieraniu.

Pomimo wielu trudności Norbert jest wybitnie uzdolniony.

W dalszej części przeczytasz:

 • w jaki sposób nauczycielka przekonała się, że Norbert ma słuch absolutny
 • dlaczego nie może grać z nut
 • czym zaskakuje profesjonalnych muzyków
 • jakie osiagnął sukcesy

 

Pozostało jeszcze 77% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Flak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.