Abraham Brill, pionier psychoanalizy, do końca życia nie zapomniał o Kańczudze

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Abraham Brill, pionier psychoanalizy, do końca życia nie zapomniał o Kańczudze

Norbert Ziętal

Abraham Arden Brill, pionier psychoanalizy. Współzałożyciel New York Psychoanalytic Society, najstarszej w USA naukowej organizacji psychoanalitycznej. Bliski współpracownik takich sław jak Zygmunt Freud i Carl Gustav Jung. Mało kto wie, że Brill w 1872 r. urodził się w Kańczudze - w dzisiejszym powiecie przeworskim - i tutaj się wychował.

Świat Abrahama Brilla jest światem wiedzy i niewiedzy. I jest to podobne do historii Kańczugi. Są informacje historyczne, o których wiemy i takie, o których nie wiemy - mówi prof. Robert Bernheim z University of Mine w mieście Augusta w USA. Zajmuje się badaniem Holocaustu, ludobójstwa i prawami człowieka. Abraham Brill to jego pradziadek. Przyjeżdża do Polski i do Kańczugi, aby badać Holocaust i dowiadywać się więcej o Kańczudze i swojej rodzinie.

Dzięki inicjatywie Patryka Czerwonego, pochodzącego z Kańczugi, a od 16 lat mieszkającego w USA, prof. Bernheim spotkał się z mieszkańcami Kańczugi. - Podczas zwiedzania Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie przez przypadek zauważyłem, że na szklanej ścianie jest wypisana „Kańczuga”. Zaintrygowało mnie to, postanowiłem dowiedzieć się więcej o historii naszego miasta. Zacząłem docierać do ludzi w USA, Kanadzie i innych państwach związanych z Kańczugą - mówi pan Patryk.

 W dalszej części przeczytasz:

 • o jakiej karierze dla syna marzyli rodzice Abrahama
 • jakie pasje mial młody Abraham
 • dlaczego wyemigrował z Kańczugi
 • jaką karierę zrobił w świecie psychopanalizy, z kim współpracował
Pozostało jeszcze 85% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.