Krzysztof Błażejewski

85 lat temu do zakładu karnego w Fordonie trafiła najsłynniejsza więźniarka w okresie międzywojennym - o zbrodni mówiła wówczas cała Polska

85 lat temu do zakładu karnego w Fordonie trafiła najsłynniejsza więźniarka w okresie międzywojennym - o zbrodni mówiła wówczas cała Polska Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Krzysztof Błażejewski

W międzywojniu zakład karny w Fordonie był najcięższym więzieniem dla kobiet w Polsce. Kierowano tu osoby z co najmniej 3-letnim wyrokiem.

29 września 1933 roku bydgoskie gazety w sensacyjnym tonie informowały, że tego dnia specjalnym zabezpieczonym wagonem - więźniarką doczepionym do zwykłego pociągu przywieziona zostanie z aresztu w Krakowie do Fordonu Rita Gorgonowa, która tam miała odsiedzieć cały swój wyrok opiewający na 8 lat pozbawienia wolności. Gorgonową znała cała Polska, bowiem jej proces o zabójstwo dziecka, którym się opiekowała, wzbudził ogólnopolską sensację i był relacjonowany drobiazgowo przez wszystkie media.

Zbrodnia

W 1924 roku 23-letnia wówczas samotna Rita Gorgonowa (z pochodzenia Chorwatka), porzucona przez męża, który wyjechał do Ameryki, przyjęła posadę guwernantki u znanego lwowskiego architekta Zaremby i zamieszkała w jego willi pod Lwowem. Tam zajmowała się dwójką dzieci: 10-letnią Lusią i 7-letnim Stasiem, gdyż ich matka, żona Zaremby, cierpiała na chorobę psychiczną i przebywała w zakładzie zamkniętym. Pomiędzy Gorgonową i Zarembą nawiązał się romans, którego owocem był dwójka dzieci.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.