75 lat temu ślad po Kazimierzu „Gadzie” Wohańskim zaginął. Czy w tej mogile spoczywa szef wywiadu AK w Przemyślu?

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

75 lat temu ślad po Kazimierzu „Gadzie” Wohańskim zaginął. Czy w tej mogile spoczywa szef wywiadu AK w Przemyślu?

Norbert Ziętal

Bezimienna mogiła na Cmentarzu Głównym w Przemyślu może być grobem inż. Kazimierza Wohańskiego. Szefa wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej w Przemyślu w latach 1942 - 1943. 75 lat temu wszelki ślad po nim zaginął.

Prawdopodobnie udało się mi natrafić na grób Kazimierza Wohańskiego - mówi Marek Orzechowski, genealog, od lat zajmujący się badaniami historycznymi.

W archiwach poszukiwał śladów po innym przemyślaninie, zamordowanym przez Niemców w 1944 r. Przypadkowo natrafił na dokumenty dotyczące Kazimierza Wohańskiego.

- Od razu skojarzyłem z tekstami, które pojawiły się w Nowinach jesienią ubiegłego roku. Wtedy zacząłem głębiej szukać - mówi pan Marek.

W październiku pierwsi opublikowaliśmy informację o tym, że do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej trafił w depozyt plik nieznanych wcześniej dokumentów wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej w Przemyślu z roku 1943. Większość dokumentów podpisał „Gad”. To konspiracyjny pseudonim inż. Kazimierza Wohańskiego. Jesienią niewiele o nim wiedzieliśmy. Zachował się w pamięci Piotra Magnowskiego, wnuka brata Kazimierza Wohańskiego, Adama.

- W rodzinie o Kazimierzu wiedzieliśmy, że 14 lipca 1943 r. został przez gestapo aresztowany na Kamiennym Moście. To przekazała jego narzeczona. Rodzina nie miała pojęcia, co się z nim później stało. Na cmentarzu zasańskim urządziliśmy mu symboliczną mogiłę, przy grobie jego ojca - mówi Piotr Magnowski.

W dalszej części przeczytasz:

 • jak ojciec Kazimierza starał się odnaleźć grób syna, o czym rodzina nie wiedziała
 • jak "Gada" wspomina jego podkomendny Stanisław Dąbrowa-Kostka
 • jakie są szanse na ustalenie, czy grób NN na przemyskim cmentarzu to mogiła Wohańskiego
Pozostało jeszcze 79% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.